Megint ígérik a Diákváros megépítését

Szentkirályi Alexandra fideszes fővárosi frakcióvezető és Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter közös tájékoztatójukon kevés részletet árultak el: 12 ezer kollégiumi férőhely épülne Ferencváros rozsdaövezetében. Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester szerint „ha lehet hinni a bejelentésnek, elkezdődhet végre ennek a valóban fontos projektnek a megvalósítása, valódi segítségként a lakhatási válság kezeléséhez”.

Egy felmérés szerint tízből nyolc felsőoktatási hallgató elégedett az egyetemek infrastruktúrájával. A kollégiumi infrastruktúrával viszont csak minden második fiatal elégedett – mondta Hankó Balázs az ELTE Kőrösi Csoma Sándor Kollégiumában rendezett hétfői sajtótájékoztatón.

A kormány 2010 óta támogatja a kollégiumok felújítását, bővítését. Ennek részeként mostanra több mint nyolcezer kollégiumi férőhely újult meg. Van még feladat országszerte, jelenleg is háromszoros a túljelentkezés, a 46 ezer kollégiumi férőhelyre több mint 100 ezren jelentkeznek

– állította a Magyar Nemzet tudósítása szerint Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért felelős államtitkár.

Szentkirályi Alexandra, aki szintén posztolt az eseményről, és a fővárosi közgyűlés október végi ülésén már beszélt a Diákváros beruházásának fölmelegítéséről, azt tette hozzá:

A Fidesz–KDNP fővárosi frakciója és a kormány partnerre talált egymásban a lakhatási válság kezelésének kérdésében. Ebben kiemelt szerepe van a Diákváros projektjének és a kollégiumi férőhelyek bővítésének.

A főváros és Ferencváros vezetése egyaránt évek óta szorgalmazza, követeli, hogy kezdődjön el a Diákváros építése. Az új atlétikai stadion körüli, megnyitásra váró Ferencvárosi Szabadidő- és Sportparkkal is szomszédos, a Soroksári-Duna és a Budapest–Belgrád vasútvonal legészakibb szakasza közé ékelődő, barnamezős területre még 2018-ban kezdtek tervezni egy új városnegyedet Déli Városkapu néven, korszerű urbanisztikai elvek mentén.

A Diákváros eredeti látványterve (forrás:Snøhetta)
A Diákváros eredeti látványterve. Forrás:Snøhetta

Vegyes funkciókról volt szó, de a meghatározók a felsőoktatási diákok elhelyezését szolgáló kollégiumok voltak, vagyis a Diákváros, ezt egészítették ki a közösségi területek és az irodaházak. A mestertervre kiírt pályázatot a számos sikeres városfejlesztéssel büszkélkedő, oslói központú építészműhely, a Snøhetta tervezőiroda és a Besch und Partners osztrák közlekedéstervező iroda nyerte. A tervek sok dicséretet kaptak a szakmától, legutóbb Karácsony Gergely főpolgármester is nagyon pozitívan nyilatkozott róluk.

Nyílt titok volt, hogy amint az atlétikai stadionét, a Diákváros ötletét is valójában az olimpiai álmok táplálták, a delegációk szálláshelyének legjobb utóhasznosítása (tekintettel arra, hogy az olimpia nyáron lenne, akár előhasznosítása is) a kollégium.

Az olimpiai álmok akkor szertefoszlottak, a kormánynál háttérbe szorult a Diákváros, majd (részben) a helyére a kínai Fudan Egyetem került volna. Végül sem a Fudan, sem a Diákváros felépítése ügyében nem történt semmi egészen a közelmúltig. Most ismét szó van olimpiáról és szó van diákvárosról is.

„Szentkirályi Alexandra szerint most döntött a kormány a Diákváros felépítéséről” – kommentálta Facebook-posztjában a bejelentést Baranyi Krisztina. Csakhogy az erről szóló döntés már 2019-ben megszületett, Ferencváros és a főváros kormánnyal kötött megegyezése alapján. A Diákváros első két ütemének, mintegy 4000 férőhelynek ma már épülnie kellene, ha ezt egy későbbi, kínai alku nem írta volna felül. A Diákvárost elfelejtve a Fudan Egyetem kampuszát akarták megépíteni a területen, de ezt – köszönhetően a szabad budapestieknek – sikerült megakadályoznunk. Most, ha lehet hinni a bejelentésnek, elkezdődhet végre ennek a valóban fontos projektnek a megvalósítása, valódi segítségként a lakhatási válság kezeléséhez. Mi ferencvárosiak pedig újabb pontot pipálhatunk ki az atlétikai világbajnoksággal kapcsolatban a kerületnek ígért fejlesztések listáján.”

– ti –

A címlapképen Szentkirályi Alexandra és Hankó Balázs tájékoztatója a Kőrösi Csoma Sándor Kollégiumban

Fotó: Szentkirályi Alexandra Facebook-oldala