Bokorra szúrt alma, sertésháj, friss víz – itt az ideje a madarak etetésének

Novemberben már itt az idő, de legkésőbb az első fagyok beálltával érdemes a madarakat az etetőkhöz csábítani. Ilyenkor többféle, télre nálunk maradt, vagy északabbról érkező madarat is vendégül láthatunk még Belső-Ferencvárosban is. Bár az a legenda járta sokáig, hogy a madarakat így tudjuk megmenteni az éhhaláltól, ez azért nincs így – mondta érdeklődésünkre Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője. 

Az énekesmadarak emberi segítség nélkül is képesek túlélni a telet. Ez persze nem jelenti azt, hogy felesleges lenne a madáretetés, jót teszünk velük, ha megfelelő eleséggel etetjük és közben itatjuk is őket. Az etetők köré sereglett kismadarak önmagukban is szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak. Másrészt a madárkavalkád remek biológiai védekezést jelent a városi kertekben, belső udvarokban mind a növényi, mind pedig az állati kártevőkkel szemben.

A madarakat fekete napraforgómaggal, bozótra tűzött almával és parkokban szedhető kis bogyókkal lehet etetni. Nem baj ha a napraforgómag törött, imádni fogják a gyengébb csőrű madarak, mint például a vörösbegy. Az almát is érdemes egy helyen megvágni, hogy a barátposzáta tudjon belőle csipegetni. A kismadarak szeretik a tűztövis narancssárga vagy az ostorfa bordós bogyóját, de a vadszőlő és a borostyán termését is. Ha beköszönt az igazi tél, akkor jól esik nekik a kacsa-, a liba- és a sertésháj, de a faggyú is, lehetőleg ezt használjuk a hálós cinkegolyó helyett. Ha valaki nem tudja megtörni rendesen a diót, és maradnak benne darabkák, azzal imádnak elbíbelődni a kis énekesmadarak.  A dióbélt nem kell kiszedni, elvégzik ők az aprólékos munkát. Az itatás a városban szintén jól jön, mivel a kismadarak nehezen találnak természetes tiszta vizeket. Érdemes őket egész évben egy kitett vizes tállal várni, és jó látni, ahogy szívesen fürdőznek is benne. A vizet minden nap cserélni kell.

Az etetőbe sose rakjunk romlandó élelmiszer-hulladékot, mert lehet, hogy elcsipegetik, de nem teszünk jót velük. A kenyér sem jó megoldás, mert megpenészedik, és megbetegedhetnek tőle.

Az énekesmadarak téli etetésével kapcsolatban mélyen beépült a köztudatba, hogy „ha egyszer elkezdtük, ne hagyjuk abba, mert a madarak bajba kerülnek”. Szerencsére a helyzet messze nem ennyire rossz. Amint érzékelik, hogy az etetőben fogy az eleség, egyből odébb állnak. Ebből következően akkor is nyugodtan elkezdhetjük a tél elején az etetést, ha tudjuk, hogy még a szezonban el fogunk utazni, így lesz olyan időszak, amikor nem tudjuk újratölteni az etetőt.

– bgb –

Képünkön Budapest első madárbarát tanösvénye a József Attila-lakótelepen