Sötétség, vagy nagyon este – ferencvárosi kultúrkohó

„Ahogy a napok rövidülnek, úgy érzem, mintha köd borulna rám. Ahogy az éjjelek lehűlnek, mind gyakrabban jut eszembe anyám…” – ez ugrott be az őszről Kibédi Ervinnek, aki igen művelt ember volt, hű Fradi-drukker, nagy melankolikus-komikus, énekes-színész, de verseket nem kellett volna írnia. Nekünk viszont ki kell hoznunk a legjobbat a ködből és a sötétből is, tehát szórakozni megyünk, vagy megvilágosodni, ahogy szoktuk.

Mondjuk, pénteken (november 15.) pont koromsötét lesz a színpadon a Trafóban a 30 jelenés a sötétből című előadás alatt, amelyet Arno Schuitemaker, Hollandia vezető koreográfusa és társulata mutat be. Ijesztően hangzik, de a táncos rendező, aki történetesen repüléstechnikai mérnök is, csapatával most a sötétség új dimenzióját nyitja meg, és láthatóvá tesz mindent, amit érdemes. Tehát lőn világosság a sötétben is, ahogy megmondtuk. Aztán, hogy ezt miként éri el, azt nem tudjuk, ezért megnézzük, akár másnap, szombaton (november 16.), mert akkor is látható lesz, de közönségtalálkozót is tartanak az alkotókkal, ami minden bizonnyal a kávézóban végződik.

Ekkor lesz a Bakáts Bunker Precíziós csapások című kiállításának záró napja is, pontosan 15 és 17 óra között érdemes még lemenni a pincébe, és megtekinteni a görög és balkáni háborúellenes művészeti alkotásokat.

És még ezelőtt, 14 órától kezdődik a Ferencváros új szellemi műhelyében és kocsmájában, az Ingában a Nemzetibolsevik kiáltvány – könyvbemutató. Karl Otto Paetel 1933-ban kiadott kötetének magyarra fordított változatát mutatják be, ami csak februárban jelenik meg, de itt kapható lesz limitált példányszámban. Frank Robin, Welczenbach Balázs és Kopunovics Márk a nemzeti bolsevizmusról, mint ideológiáról is beszélgetnek, azon belül a német nemzeti bolsevizmusról, a zsidó és orosz nazbolokról, de jut idő meglepetésvendégre, izgalmas bejelentésekre és italozásra is hatig, amikor zár a bazár. A belépés: ingyenes!

Levezetésképp éppen jó lesz a francia Emile Parisian Quartet koncertje az Opus Jazz Club színpadán. A csapatot húsz éve a véletlen tartja össze, egy véletlen jammelés, amelynek során a zenei különbözőségeik összeálltak, mint egy jó kajában az ízek. Aztán úgy maradtak. Legújabb, Let Them Cook című albumukat mutatják be, csak hogy maradjunk a gasztropoénoknál.

Vasárnap (november 17.) este a Talamba Ütőegyüttes fennállásának huszonötödik évfordulóját ünnepli a Talamba 25: Promenade című koncerttel,  amelyen Muszorgszkij idén százötven éves zeneművét, az Egy kiállítás képei című zongoraciklust adják elő posztmodern feldolgozásban, DJ Bootsie közreműködésével. Az előadás második felében Sena Dagadu, az Irie Maffia dívája és a Cantemus Vegyeskar is beszáll a buliba.

Ha sehova sincs kedvünk menni, akkor hallgassuk a Tilos Rádiót, annak is a Mert élni hogy lehet című műsorának adásait archívból. Na, itt aztán nincs beborulás, szerkesztőségünk Lillája és Bandó (Sereglei András) rádiós fórumszínházi kísérletei, élénk zenéi nem hagynak utat a lehangolódásnak. A Barangós részek a legjobb kedvenceim, de most nem térek ki rá, hogy Barangó és a punk mennyire határozta meg az ifjúkoromat, de ilyen egy dalszövegeket írt a ’80-as években:

Elbájoló leprafészek/Büszke vagyok hazámra/Mint öngyilkos idült részeg/Süllyed lassú halálba
Kényszerhelyzet-állapot
Tiszteljük a váll-lapot

Mindez négy akkordra és ordítva, miközben a koncert népe pogóz. Hacsek úr a mennyben elsírja magát.

Hétfő (november 18.) film, mi más. Ha nem Netflix új széria a konyhában a hokedliről, akkor filmklub a Gólyában, a szomszéd kerületben, karnyújtásnyira. Nem is akármilyen, a Kertész utcaiak című Mihályfy Sándor doksit vetíti a Pirosfecske Pedagógiai Kollektíva, amely itt folytatja a Kesztyűgyár Közösségi Házzal közös filmklubsorozatát a ‘70-es évek elfeledett iskolakísérleteiről. A film után beszélgetés lesz, és lehetőség nyílik az előző, szentlőrinci Kísérleti iskoláról szóló kiállításuk megtekintésére is.

Olvasni az Olvasókörben, ahol 19.15-től a kellemes Maestro Café & Pubban Polányi Károly: A Nagy Átalakulás című könyvének első részét tárgyalják a tudósok és a kutyaemberek. Ez a rész épp a piacgazdaság kialakulásáról szól, és alapos elemzés, sőt jóslás a múltból. Ez egyébként egy rendszeres esemény, azon kívül, hogy olvastatja magát.

Kedden (november 19.) délelőtt tízkor indul az FMK Gyermekszínház, amely rendszeresen kínálja a jó kis programokat az ovisok és a kisiskolások számára. Érdemes bérletet venni. Aznap Kolontos Palkó meséje lesz műsoron a Nektár Színház előadásában. Történet egy fiúról, akinek rossz tréfái voltak, ezért megátkozta őt egy fekete macskává változott banya, de aztán a humorérzékének köszönhetően minden jóra fordul.

A felnőttek menjenek Veronica Swift koncertjére. Az amerikai énekesnő 29 évesen jelentette meg hatodik, saját magáról elnevezett, de igazán sokrétű lemezét. Minden található rajta a dzsessztől a bossa nován át a funkig. De mégis a hangja a legjobb.

Szerdán (november 20.) este lemerülhetünk a 20. század első felének dzsessz- és sanzonvilágába, a latinos hangulatokat idéző Ephemere koncertjén. Két fiatal énekesnő, Caussanel Izabella és Orbay Lilla alapították a zenekart, amelyben csupa újgenerációs zenész, Bitó János harmonikás, Horváth Áron cimbalmos, Gyányi Tamás nagybőgős és Sebestyén Patrik trombitás játszik. A Víg Mihály-szólóest a Jedermannban megtelt. Nézhetjük persze a járdáról is, az óriási üvegfalon át.

Csütörtökön (november 21.) este megint bemutató a Trafóban Bál címmel. Horváth Nóra és Oláh Balázs előadása a mulatóst hozza be a kortárs színpadra, na nem, mintha hiányzott volna, de kísérletezni kell, ahogy kísértetezni is. Elgondolkodtam, hogy Kibédi Ervin élvezné-e a kortárs táncot, de ha mulatós, akkor biztosan.

A túlparti hajóra vetjük tekintetünket, ahol Nils Hoffmann és Palo Canto koncertjén a német elektronikus zenét ünneplik egy klasszikusan képzett deep és progressive house sztárral, de lesz egy hazai organikus techno formáció is, Tóth Bertalan (Cloud9+) és Kedves Péter (Belau) projektje. Még mindig szemben, kicsit lejjebb a folyó mentén, a Dürerben a The Virginmarys koncertezik. Punkrock a Szűzanya nevében. Na ennyi provokáció a hétre legyen is elég.

Artner Sisso

Nyitóképünkön az Ephemere két énekese