Moziizom-lazító – ferencvárosi kultúrkohó

Ferencvárosban sok mozi volt a háború előtt az Excelsiortól Filippánics Róbertné Mozgójáig, aztán lettek újabb vetítőhelyek, de mindet átalakították, a Blue Boxból lett Kultiplex művháznak meg már a hűlt helye sincs. Egyedül a kilencvenes évek multiplex csodája tartja magát a Lurdyban, ahol mától Kelly Marcell tophorror sci-fije megy többek között.

Tehát péntektől (november 22.) egészen szerdáig non-stop a Venom – az utolsó menet című filmet vetítik a Lurdyban. Akik odavannak a Marvell szuperhős és szuper-antihős filmekért, netán látták az első kettő Venomot, azok mindenképp nézzék meg a trilógia harmadik és egyben befejező részét, hogy elbúcsúzhassanak  az űrből jött fekete szimbiontától meg a nihilista oknyomozó újságíró gazdatestétől, és egyben persze a főszereplő Tom Hardytól, akinek biztos kell egy kis pihenés, mielőtt újabb szériába fog; 16 éven felülieknek nem ajánlják.

(Cikkünk a kép alatt folytatódik.)

De a 12 éven felüliek már nézhetik Mazzag Izabella: Mi vagyunk Azariah című zenei dokumoziját, amely a mi népi szuperhősünkről szól. Arról, hogyan lett popsztár két év alatt Baukó Attila, és arról is, mi járt a fejében, miközben felment a Puskás Aréna színpadára háromszor 50 ezer ember elé. Van benne egy fikciós szál is, amit nem árulhatunk el.

Aki a filmszínház helyett a színházat választaná inkább, az nézze meg A kék madár című ritka szép előadást a Stúdió K-ban. Kicsit későn kezdődik, de 12 éven felüliek simán mehetnek ide is. Az irodalmi Nobel-díjas Maurice Maeterlinck drámáját Blaskó Borbála rendezte, Kocsis Gáborral, Pallagi Melittával, Kéringer Lászlóval és megnyerő bábokkal. Másnap is látható.

(Cikkünk a kép alatt folytatódik.)

A Kék Madár a Stúdió K színpadán

Aki révülne egy kis technóra péntek (de bármelyik) éjszaka, annak a kerület határához közeli Turbinába kell mennie. Éjjel  veszi itt a kezdetét a gyönyör meg a Technodub Seance Live 2.

Másnap, szombaton (november 23.) a kisgyerekesek 11-re kényelmesen odaérnek a Góbi Rita Társulat Pici Bonbon című babaszínházi produkciójára. Érdemes meglepni ezzel a családot, többek között azért, mert adni jobb, mint kapni, és a táncművész, koreográfus és táncpedagógus Góbi társulata zenével, mozgással, képpel, bábbal meg is mutatja, hogy miért.

A közeli Ráday utcában, a 2B Galériában Jeles napok – Naptárbemutató lesz nem sokkal ezután. Egy öröknaptárprojekt kiváló grafikusokkal, és lehet vinni a gyerekeket is. Maximum kikönyörögnek egy kis ebédet valahol a kultuccán, ahol multikulturális menük tárháza várja a kultúrával már jóllakottakat.

Este az utcában végre mozizni is lehet alkalmilag. Az Itt és Most Társulat a színházában a Csajfilmet vetíti a LIFT fesztivál keretében. Finn csajok finn csajokkal csajoznak benne, így csak 16 éven felüliek nézhetik.

 Vasárnap (november 24.) már reggel 10-kor vissza lehet térni a Lurdyba, na, nem csak filmet nézni, hanem ott lesz az I. Sportrehabilitációs konferencia, ami nagy érdeklődésre tarthat számot, hiszen a gerinctől a lágyékig minden megbeszélésre kerül, amit rehabilitálni lehet. Nevezni az eseményoldalon kell, fizetni helyben. Az Art9 Galériában 14.30-tól hangszínház lesz Finita La comedia címmel. Az 1956 őszén játszódó történet Kemény Henrik bábművész életén keresztül mutatja be az említett történelmi időszakot.

A MÜPÁban este héttől komolyzenével lehet töltődni. A Nemzeti Filharmonikus Zenekar koncertje a romantika három karakterét villantja fel Brahms, Strauss és Berlioz művei által. Oda se kell menni tulajdonképpen, mert, aki szeretné online is hallgathatja és nézheti. A világhírű amerikai karmester, Lawrence Foster vezényel és Denis Kozhukhin zongoraművész lesz a zenekar vendége.

Hétfő (november 25.) délelőtt a Rendhagyó órák sorozat utolsó, Egy néma fiú meséje című programjára mehetnek azok a diákok, akiket benevez az iskolájuk, illetve elvisznek a tanáraik. Most Hörcher Eszter művészettörténész tart művészetpedagógiai foglalkozást a Holokauszt-ábrázolások kapcsán. Ha már muszáj, jobb, ha ilyen módon kerülnek kapcsolatba a diákok a történelem borzalmaival.

Nem is igaz, hogy nincs mozi a kerületben, hiszen ma is van egy – igaz csak alkalmi – vetítés a 100 éves a magyar animáció című sorozatban.  Jankovics Marcell emblematikus, 1981-es Fehérlófia című filmje lesz műsoron. A filmklub meghívott vendége Láng Orsolya író-költő, animációsfilm-rendező.

Ha kedd van (november 26.), akkor kis esti Orkesztika – mozdulatművészet Pálosi Istvánnal a Mohában. Ezek a mozdulatművészeti órák különlegesek, a klasszikus alapú tradicionális magyar, Dienes- és Berczik-féle modern táncra épülnek, fejlesztve a testtudatot, a koordinációt, és a térhasználatot. 1912 óta változatlan a dolog, nem úgy, mint a mozik a kerületben.

Szerdán (november 27.) egyenesen moziözön kezdődik, csakhogy a szomszéd kerületben. Az Urániában indul a 22. Anilogue Nemzetközi Filmfesztivál, ahol mostantól december első napjáig az elmúlt év legjelentősebb animációs alkotásait vetítik a világ minden tájáról. A legvártabb premierek közé tartozik az Oscar-díjas Adam Elliot filmje, az Egy csiga emlékei, és természetesen lesznek japán animációk is, például Jamada Naoko fantasztikusnak mondott filmje, a Mások színei, amely nemrég a sanghaji fesztivál fődíját nyerte el. Nem minden animáció mesefilm, de a legkisebbek sem szenvednek majd hiányt.

(Cikkünk a kép alatt folytatódik.)

A BMC nem filmzenétől hangos ma este, de a MAO play ballads koncert felér egy jó mozival is. Figyeljük csak meg a hangszer és ember kontaktvariációkat! Mindjárt egy jazz roadmovie-ban fogjuk érezni magunkat.

Csütörtökön (november 28.) délután egy kis irodalom, ha valaki hiányolta volna, Boncasztalra kerül egy újabb mű a Mester Galériában. Leánykori nevén műelemzés és szövegértés lesz, csak épp drámapedagógiai módszerekkel a középiskolás korosztály számára. A műhely ingyenes és nyitott, regisztrálni érdemes. Hajrá, srácok, könyvvel könnyebb, meg most úgyis hideg van a gördeszkázáshoz!

Estére színház is kerül, nem is akármilyen: Levelek Adytól – Jordán Tamás önálló estje. Örül, aki bejut rá, mert bár megy már egy ideje, nagyon menő színész a Jordán. Nem kevés humort és vakmerőséget is visz bele.

Végül ezt a napot is befejezheti a Turbinában táncolva, aki azt szereti. A 360 DnB party várja az aludni nem tudókat vagy nem óhajtókat. Aki tud aludni, annak meg marad az álommozi, otthon a párnák között.

Artner Sisso

Nyitóképünk: A Mi vagyunk Azariah című film egy képkockája