Tizenhat előterjesztést és két tájékoztatót tárgyal Ferencváros önkormányzata ma, az év utolsó képviselő-testületi ülésén, amelyet élőben közvetít a 9tv. Szó lesz többek között intézményvezetői pályázatokról, nem lakás céljára szolgáló helyiségek megpályáztatásáról, jövő évi munkatervről, valamint a polgármester és az alpolgármesterek díjazásáról.
A napirend elfogadása előtt Gyurákovics Andrea (Fidesz–KDNP) kifogásolta az előterjesztések formai változásait, többek között azt, hogy a „felelős” megnevezése helyett „feladatkörben érintett” megfogalmazás szerepel.
Baranyi Krisztina polgármester válaszként megjegyezte, hogy „nem mindig rossz a változás”, de ha valami mégsem válik be, azon tudnak majd módosítani.
Torzsa Sándor (MSZP) szintén ehhez a témához kapcsolódva úgy vélte, a hatályos jogszabályok szerint az előterjesztői jogkör nem ruházható át, ezért kérte levenni az összes olyan előterjesztést, ahol a jegyző helyett az aljegyző szerepel előterjesztőként.
A felvetésre dr. Szüts Korinna aljegyző elmondta, dr. Nagy Edit jegyzőtől teljes körű felhatalmazást kapott a helyettesítésére, amibe az előterjesztési jog is beleértendő. Azt is elmondta, a változások újak, és még újabbak is várhatók: a következő üléstől elektronikus aláírással látják el az előterjesztéseket, amelyek így kereshető formában fognak felkerülni az önkormányzat honlapjára.
Mezey István (Fidesz–KDNP) a 9 magazinnal kapcsolatban fogalmazott meg kritikát, és többek között arra kérte a 9-et, ne foglalkozzon a Fradi ügyeivel, mert a kerületvezetéshez hasonlóan nagyon távol került a Fraditól. Szintén kifogásolta, hogy a lap elején található főszerkesztői jegyzetek a megszokottnál nagyobb kitekintéssel íródnak, s úgy vélte, a városvezetés álláspontja köszön ezekben vissza, sőt lehet, hogy a főszerkesztő határozza meg a városvezetés irányvonalát a vezércikkeiben, például az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban. Szerinte az újságnak nem ilyenekről és nem ilyen stílusban kellene szólnia, ugyanakkor azzal zárta mondanivalóját, tisztában van azzal, hogy a sajtó szabad.
Baranyi Krisztina örömének adott hangot, hogy a képviselő rendszeresen olvassa a 9 magazint, és ahogy fogalmazott, nagyon helyesen zárta gondolatát: a sajtó és a vélemény valóban szabad. Ugyanakkor azt is megjegyezte, ha adna interjút a 9 magazinnak, mint ahogy a helyi Fidesz évek óta nem ad, szélesebb körben is ismertté válhatna a véleménye a lakosság számára, akár ebben a kérdésben is, ezért nagyon várjuk, hogy nyilatkozzon a 9 magazinnak.
(A cikk a videó után folytatódik.)
Torzsa Sándor következő hozzászólásában azt elevenítette fel, hogy 2020-ban benyújtott egy kezdeményezést „a fejjel lefelé beszkennelt pdf-fájlok betiltására” vonatkozóan, amit akkor sajnálatosan visszavont, ám most ismét „súlyos támadást intéztek ellenünk a fejjel lefelé beszkennelt dokumentumok”. Felvetését, bár nyilvánvalóan viccnek szánta, a polgármester nem tartotta viccesnek. Azzal kapcsolatban pedig, hogy miért nem lépett a Kilián-laktanya ügyében, amelyről egy műemlékvédelmi szakember nemrégiben kiterítette, hogyan akarja a NER elbontani, Baranyi Krisztina kifejtette: nem a kerület az, amely ebben az ügyben bármilyen lépést tenni tud.
A felszólalásokat követően megkezdte a testület a napirend tárgyalását. Az első két napirendi pontot zárt ülésen vitatták meg, ahol a Ferencvárosi Szociális és Gyermekjóléti Intézmények Igazgatóság (Feszgyi) igazgatói posztjára beérkezett pályázatokról és szociális tárgyú fellebbezésekről döntöttek. Eldőlt: 2025. január elsejétől Bázsa-Mosó László lesz a Feszgyi (nem csak megbízott) igazgatója.
A nyílt ülés a harmadik napirenddel folytatódott: a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat (FESZ) igazgatói munkakörére beérkezett pályázatról tárgyaltak. A kiírásra egyedül dr. Mechler András jelenlegi megbízott igazgató nyújtott be pályázatot. A vita során Torzsa Sándor és Gyurákovics Andrea azt vélelmezték, hogy a polgármester személyes okokból igyekszik eltávolítani az igazgatót. Baranyi Krisztina ezzel szemben rámutatott, már tumultuózus jelenetek is kialakultak a betegek között, hogy bejussanak időpontot kérni a szakrendelésekre; ezekről problémákról régóta igyekszik egyeztetni a városvezetés a FESZ-igazgatóval, de nincs változás. Torzsa Sándor közölte, a konkrét esetet Cséplő Dániel, „a kerület bohóca” provokálta ki. Dr. Mechler András nem kívánt az ügyre reagálni. Végül hosszas vita után másodjára is eredménytelennek nyilvánították a pályázatot, és újat írnak ki február 7-ei beadási határidővel, dr. Mechler András megbízott jogviszonyát pedig újabb két hónappal meghosszabbították.
A jegyző előterjesztésére elfogadták az önkormányzat belső ellenőrzési tervét, amelyet minden évben el kell fogadnia a képviselő-testületnek december 31-éig.
Napirenden volt a Kerületi Építési Szabályzatok technikai módosítása, amely jogszabályi változások miatt vált szükségessé. Az ülésen a beérkezett észrevételeket és az azokra adott tervezői válaszokat fogadták el.
Egyszerűsödik az elszámolás az önkormányzat és a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. között, mivel a FEV IX-et ezentúl nem iktatják a két fél közé, hanem egymás között számolnak el. A nemzeti mobilfizetési rendszerhez való hozzáférést mindenhol biztosítani kell, ahol van parkolási díj.
Továbbra is együttműködik az önkormányzat az Art Center Nonprofit Kft.-vel, aminek érdekében jövő évre is megkötötték a közszolgáltatási szerződést. A kft. a Recirquel Újcirkusz működésének hátterét biztosítja, amely évente mintegy 130 alkalommal lép fel a Müpában.
Áthelyezték a Drégely utca 19. sz alatt működő háziorvosi rendeléseket a Mester u. 49. szám alatti szakorvosi rendelőbe, a 10. számú háziorvosi praxis betöltésére pályázatot írtak ki, e két napirend között pedig elfogadták a Giving Hungary Alapítvány pályázati beszámolóját.
A novemberi testületi ülésen meghirdetett Kén utca 3/B és Vágóhíd utca 10. számú telkekre nem érkezett értékelhető pályázat. Torzsa Sándor szerint az a tanulság, hogy Ferencváros nem vonzó a beruházók számára, nincsenek új befektetések, és inkább az önkormányzatnak kellene ezeken a helyszíneken fejlesztéseket végrehajtani, egyúttal ismét elmondta, a kerületvezetésnek nincs városfejlesztési víziója. Reiner Roland alpolgármester emlékeztetett, a városvezetés három évvel ezelőtt már meg szerette volna hirdetni ezeket a telkeket, de az akkori képviselők ezt megakadályozták, hogy majd három év múlva többet fognak érni. Leszögezte: az az értékelés egyszerűen nem igaz, hogy nem vonzó a kerület, az építészeti tervtanács előtt folyamatos az érdeklődés. A pályázatokat az előterjesztésnek megfelelően eredménytelennek nyilvánították és – azonos feltételekkel – újra meghirdették.
Huszonöt nem lakás céljára szolgáló helyiség meghirdetéséről is döntött a képviselő-testület. A vitában Torzsa Sándor kifogásolta azt a gyakorlatot, hogy különböző cégek ezeket a bérleti jogokat saját hasznukra árulják. Janitz Gergely irodavezető erre válaszként elmondta: évente egy-két ilyen eset fordul elő az egész kerületben, most valóban meghirdettek egy ingatlant, amit 2007 óta üzemeltet a bérlő. A testület elfogadta az előterjesztést, amely alapján a kerület különböző pontjain található üzlethelyiségek, irodák, raktárak és tárolók bérelhetők (vagy megvásárolhatók), 13 és 225 négyzetméter között, ezek bérleti díjai havi 39 ezertől több mint egymillió forintig terjednek. Aki vásárolni szeretne, már 5,6 millió forintért is talál ingatlant, de akár közel 185 millió forintot is elkölthet az önkormányzatnál.
Ezt követően hosszas – többek szerint méltatlan – vitába bonyolódtak a képviselők a polgármester, majd az alpolgármesterek juttatásaival kapcsolatban. Mint az aljegyző hozzászólásában elmondta, ezek a döntések jogszabályi változások miatt váltak szükségessé. Torzsa Sándor különösen azt kifogásolta, egyenesen pofátlannak nevezve, hogy a polgármester a fővárosban és a kerületben összességében négymillió forintot, és további mintegy 400 forint költségtérítés visz haza. Mező Tímea (Baranyi Krisztinát Ferencvárosért Egyesület) szerint a képviselő stílusa botrányos, azok a jelzők, amiket használ, sértik a képviselő-tetület méltóságát. Torzsa Sándor erre azzal reagált, hogy mindenkinek más sérti jóízését. Baranyi Krisztina leszögezte: az önkormányzatnál minden felelősség őt terheli, a legjobb tudásával igyekszik helytállni, és minden energiájával dolgozik a kerületért. „Nem fogom azért szégyelni magam, mert ezért a munkáért illetményt veszek fel.” – szögezte le a polgármester, utalva arra is, hogy a szocialista és DK-s polgármesterek is hasonló juttatásokban részesülnek, de még hathavi jutalmat is felvesznek. Végül a testület elfogadta az előterjesztett béremelést, valamint azt is, hogy a törvényeknek megfelelően két alpolgármester a polgármesteri bér 90, egy pedig 70 százalákának megfelelő juttatásban részesüljön.
Az ülés végén két tájékoztatóról tárgyaltak a képviselők. Először az önkormányzat költségvetésének első háromnegyedéves beszámolója volt a téma. Torzsa Sándor soronként kifogásolta, hogy alacsony arányban teljesültek a kiadások. Reiner Roland alpolgármester szintén tételenként mutatott rá, hogy időarányosan megfelelő a teljesítés, illetve részteljesítések történtek.
– folytatjuk –
Nagy Ildikó Emese
Fotó: Stépán Virág