Kerékpáros rakpart (fotó: Stépán Virág)

A kerékpározást és a közösségi közlekedést népszerűsíti Ferencváros az autómentes napon

Nem a szigorúság, hanem az ismeretterjesztés, az élményadás, a gyerekek szemléletének formálása az elsődleges célja a mobilitási hét gazdag programjának Budapesten. Az autók kitiltása a rakpartokról most nem ennek köszönhető, az árvíz az oka. Már a 2-es villamost és a H5-ös HÉV-et is korlátozni kellett.

Szeptember 21–22-én az autómentes hétvége fővárosi rendezvényeinek központja a 9. kerület határán, a Fővám téren, a Vámház körúton és a Kálvin téren lesz. (Már hétfőtől zajlik az Európai Mobilitási Hét – a két rendezvény programjait nem lehet, de nem is érdemes elkülöníteni.) Ettől függetlenül vasárnap Ferencváros a Bakáts téren tart rendezvényt délelőtt 10-től délután 3-ig.

A legérdekesebb eseménynek itt egy tömegközlekedési vetélkedő ígérkezik, amelyen kizárólag a közösségi közlekedés eszközeit használva kell eljutni a város öt meghatározott pontjára, ahol a szervezők ígérete szerint izgalmas, változatos feladatok várnak a versenyzőkre. A cél minél hamarabb elérni a kijelölt helyszíneket. A leggyorsabban teljesítő éves BKK-bérletet, a második és harmadik helyezett egy-egy 30 ezer forintos utalványt nyer a Trecikli kerékpárműhelybe.

Egyéb programok a Bakáts téren:

  • Biciklovak – lovaglást szimuláló játék
  • Trükkös bringák – kézzel-lábbal működtethető „nem normális” kerékpárok, amelyekkel kihívás haladni
  • Mobil játszóház
  • PET-kalóz-ismeretek, folyómentő kiállítás
  • DJ Pudabest – a Budapest Bike Maffia jóvoltából

Az Európai Mobilitási Héten az egész országban kedvezményesen, jegy nélkül lehet kerékpárt szállítani a MÁV-Start (beleértve a TramTraint is), a GYSEV és a HÉV járatain. A kerékpárhelyjegyet viszont meg kell váltani mindenhol, ahol egyébként is kell. Vasárnap az egész ország összes helyközi (vasúti és buszos) járatára az egyébként egy megyére érvényes napijegy áráért, 999 forintért váltható napijegy a szokásos 4999 forint helyett.

Az Esztergom–Komárom-vasútvonal azonban nem használható: le kellett állítani a Duna áradása miatt, és egyes buszjáratokat is korlátoztak azon a környéken.

A Duna áradása érinti a budapesti közlekedést is. A szentendrei HÉV nem megy el a Batthyány térig, átmenetileg a Margit hídnál van a végállomása. A 2-es villamoscsalád sem jár a középső szakaszon, a Jászai Mari tértől csak a Lánchídig jut el, és csupán az Erzsébet hídtól délre járnak a 2, 2B, 23-as villamosok Ferencváros felé. A Margitszigetre kizárólag az Árpád hídról és csak gyalog lehet bemenni. Az alsó rakpartokat teljesen lezárták, vannak korlátozások a 3. kerületben is. A BKK itt gyűjti a változásokat.

Alsó rakpart lezárva(fotó: Stépán Virág)
Az alsó rakpartok le vannak zárva

Van, aki az autómentes hétvége előtt visszaengedné az autókat a Lánchídra: a Demokratikus Koalíció elnöke, Gyurcsány Ferenc és újpesti polgármestere, Déri Tibor tett ilyen javaslatot a rakpartok lezárása miatt.

A Duna magas vízállása beleszól az autómentes hétvége fővárosi rendezvényeibe is, hiszen az alsó rakpart Fővám téri szakaszát jelölték ki egyes sátraknak, például a civil szervezeteknek. Cikkünk írásakor nincs még erről hivatalos információ, de úgy tudjuk, át fogják rendezni a helyszínt; a gazdag programkínálat remélhetőleg nem szűkül.

Ebből elsőként a BKK vezetett sétáit emeljük ki, amelyeket csütörtökön, pénteken, szombaton és vasárnap tartanak. Nemcsak azért, mert tartalmasnak ígérkeznek, hanem azért is, mert az első séta helyszíne – a 8. mellett – a 9. kerület:

  • Városátalakítások a késő moderntől napjainkig a 8. és a 9. kerületben – szeptember 19., szeptember 20.
  • Láthatatlan Budapest (Hogyan működtetik a közlekedést?) – szeptember 19., szeptember 21.
  • A lóvasúttól a CAF villamosig – szeptember 21., szeptember 22.
  • Bike-boom és Bike-lash Budapesten – szeptember 21.

A séták ingyenesek, de regisztrálni kell rájuk.

Kedden a mobilitási hét keretében kerékpárosreggelit tartottak, a Városháza parkban arról látható kiállítás, hogy Hollandia miként lett bringásmekka, a Puskin moziban csütörtökön erről filmet is vetítenek, beszélgetéssel egybekötve.

A BKK a hétvégén bemutatja a Futár és a BKK app működését, lesz járműkiállítás, városi biciklis oktatás, KRESZ-pálya, játszóbusz, rengeteg információ a közlekedés, az energiatakarékosság, a klímavédelem meg a steampunk (!) területéről. A részletes programokért ide kell kattintani.

– ti –

Fotók: Stépán Virág