Az Üllői úton is folytatják a fasor rekonstrukcióját

A Főkert a december elejére csúszott őszi faültetés során városszerte ezer fát ültet. Az októberi munkálatokkal a klímaváltozás miatt kellett december elejéig várni.

Az Üllői úton a tavasszal már megkezdett csemeteültetéseket folytatják most, december elején. „A tavaszi ültetési szezonban az Üllői út külső szakaszán már több mint 360 friss facsemetét ültettek vissza – közel 50 darabbal többet, mint amennyit el kellett távolítani az idős fák közül, a mostani szezonban a belsőbb részeken, a 8., 9. és 10. kerületben folytatódnak az ültetések” – írja az Énbudapestem.

Az előnevelt fák ültetéséről írja Bardóczi Sándor fővárosi főtájépítész egy Facebook-bejegyzésben: „… csak nyugalmi időszakban ültethetők, a csúcsidő a késő ősz és a kora tavasz volt az előző évszázadban. Ez látszik most eltolódni a klímaváltozással. Később következik be a lombhullás, a nyugalmi állapot, nagyon enyhe a tél, sokszor rendkívül száraz a kora tavasz. Így a legfontosabb ültetési ablak egyre inkább a november végétől január végéig terjedő csapadékosabb, de lomb nélküli állapot lesz/lett, amikor ezeknek az előnevelt fáknak van esélyük a megmaradásra. A tavaszi ültetésnél már egyre több a megeredési probléma és a korai lombfakadás.”

Budapest főtájépítésze a munkálatok részleteire és költségeire is kitér: „A fák előkészített, nevelésük során többször szakaszosan elmetszett, alávágott (iskolázott) gyökérzetét a kitermeléskor a faiskolák kompakt és szállítható csomagban (vékony dróttal erősített, átnedvesíthető jutavászonba csomagoltan) készítik elő. Egy-egy ilyen fa így is több száz kiló, csak daruval vagy speciális kézikampókkal lehet mozgatni. A zsák teljesen szerves, gyorsan lebomló anyag, a drót sem rozsdamentes, gyorsan elrohad, de ez segít szállításkor, pakoláskor, ültetéskor összetartani a gyökeret, a földet, a sérülékeny, vízfelszívásért felelős hajszálgyökereket és a velük szimbiózisban élő fonalgomba kultúrát. Ha ez szétesik, akkor a fa kezdeti begyökeresedése ellehetetlenül és az előnevelt fa elpusztul. Az ültetéskor az ültetőgödörbe helyezés után csak a gyökérnyak körüli drótozást, kötözést lazítják meg, az első évben a begyökeresedés során a gyökerek átnövik a laza szövésű jutazsákot és a talaj lebontja a többit.

A közterületi fa ültetésében nem a fa a drága. Az fafafajtól függően 40-120 ezer Ft körül mozog. De ezt a fát ide kell szállítani, a semmire se jó városi romtalajt előzetesen komposzttal, istállótrágyával, újabban nedvességmegtartó, baktérium és gombakultúrákat tartalmazó “prebiotikumokkal”, termőfölddel kell előkészíteni, a sittet el kell szállítani, mindez forgalomtechnikai biztosítással jár, a fát élőerővel be kell ültetni, helyben metszeni, beöntözni, a szélteher ellen támberendezéssel ellátni és 3 évig intenzíven fenntartani. Egy ilyen fiatal fa 60 liter vizet iszik meg naponta az első forró nyarán. Mindezek miatt a legegyszerűbb esetben is 250 ezer Ft (+áfa) egy városi fa költsége manapság, és ez csak a belépő szint, ha közművet kell védelembe helyezni, gyökérterelőt, védőcsövet beépíteni, szegélyt építeni, gyökércellát vagy szerkezeti talajt építeni, drénezni, faverem rácsot kiépíteni, akkor a határ a csillagos ég. A minőségi gyökérteret adó komplex belvárosi ültetéseink 1-5 millió Ft körüli áron mozognak / fa, de láttunk már V. kerületi projektben 33 millióért is ültetni egyetlen fát, amire azért mi is kérdőn felvontuk a szemöldökünk.
Szóval azokat a sokat kritizált »piszkafák«-at, amelyek valójában már 6-10 éves növények, nem egyszerű elültetni sem. Főleg azért nem, mert a közművek gátlástalanul bepofátlankodnak néha a zöldsávokba is, és ott rögtön törvényes védőtávolságuk lesz, ami számunkra sok esetben lehetetleníti el a helyben pótlást. Sokat küzdünk azért, hogy a fa legalább annyi jogot kapjon, mint egy közmű, s ez legyen a zöld közmű. Ebben kb. félúton vagyunk. Haladtunk benne, de még nem ideális a magyar jogi környezet.”
Fotó: Énbudapestem