Baranyi és Jámbor is győzelemként értékeli, hogy lesz Diákváros

„Fontos ügy érdekében még akkor is érdemes küzdeni, ha az ellenfél akkorának tűnik, mint a Kínai Népköztársaság” – írta Baranyi Krisztina Facebook-oldalán annak kapcsán, hogy tegnap döntött a kormány a Fudan Alapítvány átalakításáról és átnevezéséről, az alapítvány feladata pedig ezentúl a Diákváros megvalósítása lesz.

„Három és fél év telt el azóta, hogy a kínai kémegyetemként elhíresült Fudan budapesti beruházásának terveiről értesülhettünk. (Nem mellesleg Panyi Szabolcsnak, a Direkt 36-nak, tehát a szabad sajtó maradékának köszönhetően.) A beruházást Ferencvárosba, és ami ennél is nagyobb bajnak tűnt, a korábban közösen tervezett Diákváros helyszínére szánták” – emlékeztetett a polgármester a Facebook-oldalán. „A kormány által benyújtott törvénymódosítás alapján azonban „immár hivatalosan is visszatérhetünk a Diákváros terveihez” – nyugtázta elégedettséggel Baranyi. Bejegyzésében utalt rá, hogy a kormány olimpiarendezési álmai állhatnak ennek a hátterében, de kézenfekvőnek találta a két projekt összekapcsolását. Konzekvenciaként pedig megállapította:

„Ha 2021-ben nem lépünk fel a Fudannal szemben, akkor ma már nem lenne miről – Diákvárosról – beszélni. A tanulság az, hogy fontos ügy érdekében még akkor is érdemes küzdeni, ha az ellenfél akkorának tűnik, mint a Kínai Népköztársaság.”

Jámbor András Józsefváros és Ferencváros szikrás parlamenti képviselője hasonlóképp örömének adott hangot, hogy tiltakozásaik célt értek. Ugyanakkor azt is megállapította: „a kormány döntésével beismerte, hogy a Fudan Alapítvány az elmúlt három évben törvénytelenül működött”. Ezzel együtt békülékeny hangot ütött meg, mondván: „most már koncentráljunk arra, hogy a Diákváros úgy épüljön meg, hogy a fiataloknak tényleg megfizethető lakhatást biztosítson”.

A Fudan vagy Diákváros című 2021-es konzultációt szervező aHang még a törvénymódosítás benyújtása előtt, amikor már lehetett tudni, hogy a Fidesz fel akarja melegíteni a Diákváros ügyét, emlékeztetett arra, hogy a konzultáción résztvevő több mint 30 ezer ember elsöprő többsége mondta azt, nem kér a Fudan egyetemből és az 500 milliárd forintos kínai hitelből.

„Több mint három év kellett ahhoz, hogy kimondják, amit képviselünk: a budapestieknek és az országnak nem kínai egyetemre van szüksége, hanem olcsó lakhatásra a diákok számára.”

Konzekvenciaként ők is megállapították közleményükben: „ha csöndben maradtunk volna, ha nem szólaltunk volna fel az igazságtalansággal szemben, ha meghunyászkodtunk volna a hatalomnak, akkor ma minden az akkori terveik szerint zajlana”.

Ezért soha nem szabad csendben maradni, ezért van szükség arra, hogy kiálljunk és hangosak legyünk – jelentették ki a közleményben.