Mégis nyomoznak a Fudan-alapítvány ügyében

Nem lehet kizárni a bűncselekmény gyanúját a Fudan-alapítvány ügyében, ezért megalapozatlan volt Vadai Ágnes országgyűlési képviselő feljelentésének elutasítása – állapította meg a IX. kerületi ügyészség, és elrendelte a nyomozás elindítását.

Polt Péter legfőbb ügyész nyáron feljelentésként értékelte, ezért a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodához (KRNNI) továbbította Vadai Ágnes DK-s képviselő parlamenti kérdését a létre sem jött Fudan Egyetem működtetésére létrehozott alapítványról. A nyomozást azonban bűncselekmény gyanújának hiányában megszüntette a KRNNI. Szeptember 5-én a 9. kerületi ügyészség a döntést felülbírálta, és elrendelte a nyomozást, amely így szeptember 10. óta újra folyik – derül ki a Nyugati Fény cikkéből. A lap szerint – amely a párhuzamosan vizsgált másik alapítvány, a Közép-európai Oktatási Alapítvány ügyéről is beszámol – a Fudan Hungary Alapítványnál a kuratóriumi tagoknak 34,6 millió, a felügyelőbizottsági tagoknak 15,9 millió, az ügyvezetésnek pedig 27,7 millió forintot fizettek ki tavaly. Nem tudni azonban, végeznek-e érdemi munkát ezért, hiszen a magyarországi Fudan Egyetem nemhogy nem működik, de a létrehozásáról is minden jel szerint lemondott a kormány.

Az ügyészség megállapítása szerint Vadai beadványa olyan körülményeket és adatokat tartalmaz, amelyek alapján nem zárható ki a bűncselekmény gyanúja, ezért az ügyészség hatályon kívül helyezte a rendőrség nyomozást megszüntető határozatát. A KRNNI Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztály Kiemelt Ügyek Osztálya így különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt nyomoz az ügyben – derült ki a határozatból, amelyet Vadai Ágnes Facebook-oldalán is közzétett, hozzátéve: „Megérte az ügyészségen üldögélni. Fudan-ügyben mégis nyomoznia kell a rendőrségnek.”