Karácsony: „ne hagyjuk meggyalázni azokat, akik példát mutattak halált megvető emberségből”

„A lyukas zászló messze hangzó üzenete, hogy az összetartozás csak akkor lehetséges, ha senki semmilyen ideológia nevében senkinek nem akarja megmondani, hogyan kell szeretni a hazát, hogyan kell szeretni a várost” – mondta az európai főpolgármesterek strasbourgi csúcstalálkozóján tartózkodó Karácsony Gergely videóüzenetében, amelyben október 23-a alkalmából köszöntötte a budapestieket. Bejelentette: mostantól minden október 23-án a lyukas zászló fog lengeni a budapesti városházán.

„A szabadságot és a hazát nem lehet egymás ellenében szeretni, mert azzal felszámolnánk mindkettőt” – idézte Bibó István szavait. Az 56-osok pontosan tudták, hogy csak egy bátor nemzet lehet szabad, és azt is tudták, hogy csak az együvé tartozás ad egy nemzetnek bátorságot – emelte ki. ’56 az emberi méltóság forradalma volt Bibó szerint – mondta Karácsony, hozzátéve: „az emberi méltósághoz való ragaszkodás ma is a mi szabadságharcunk, a mi ellenállásunk”.

A főpolgármester a napi aktualitásokra is kitért, amikor közölte: „a hatalom, amely mindig csak önmagára gondol, amelynek mindig előrébb való az érdek, mint az érték, amely összekeveri az agresszort az áldozattal, olyannyira beleszédült a pávatáncba, hogy 1956 történelmi tapasztalatából is képes volt azt vetíteni a mára, hogy az agresszor előtt meghunyászkodni kellene a magyarnak. Fenyegetésre feladni mindent, a szabadságot, a függetlenséget, a hazát. Ne hagyjuk meghazudtolni azt, ami a legigazibb. Megszentségteleníteni azt, ami a legmagasztosabb. És meggyalázni azokat, akik példát mutattak halált megvető emberségből.”

„Jó lenne, ha beteljesülne végre Göncz Árpád vágya, hogy a magyar társadalom a nemzeti függetlenség és a polgári szabadság ’56-os lobogója alatt megbékél önmagával. ’56 öröksége arra tanít bennünket, hogy ha egy nép talpra áll, ha közösnek érzi a haza ügyét, akkor képes felülemelkedni a kicsinyes érdekeken és képes nemzetté nemesedni – zárta gondolatmentét a főpolgármester.