Ülésezik a képviselő-testület – élő videó és tudósítás

Tizenhat előterjesztést és két tájékoztatót tárgyal Ferencváros önkormányzata ma, az év utolsó képviselő-testületi ülésén, amelyet élőben közvetít a 9tv. Szó lesz többek között intézményvezetői pályázatokról, nem lakás céljára szolgáló helyiségek megpályáztatásáról, jövő évi munkatervről és alpolgármesterek díjazásáról.

A napirend elfogadása előtt Gyurákovics Andrea (Fidesz–KDNP) kifogásolta az előterjesztések formai változásait, többek között azt, hogy a „felelős” megnevezése helyett „feladatkörben érintett” megfogalmazás szerepel. 

Baranyi Krisztina polgármester válaszként megjegyezte, hogy „nem mindig rossz a változás”, de ha valami mégsem válik be, azon tudnak majd módosítani. 

Torzsa Sándor (MSZP) szintén ehhez a témához kapcsolódva úgy vélte, a hatályos jogszabályok szerint az előterjesztői jogkör nem ruházható át, ezért kérte levenni az összes olyan előterjesztést, ahol a jegyző helyett az aljegyző szerepel előterjesztőként.

A felvetésre dr. Szüts Korinna aljegyző elmondta, dr. Nagy Edit jegyzőtől teljes körű felhatalmazást kapott a helyettesítésére, amibe az előterjesztési jog is beleértendő. Azt is elmondta, a változások újak, és még újabbak is várhatók: a következő üléstől elektronikus aláírással látják el az előterjesztéseket, amelyek így kereshető formában fognak felkerülni az önkormányzat honlapjára.

Mezey István (Fidesz–KDNP) a 9 magazinnal kapcsolatban fogalmazott meg kritikát, és többek között arra kérte a 9-et, ne foglalkozzon a Fradi ügyeivel, mert a kerületvezetéshez hasonlóan nagyon távol került a Fraditól. Szintén kifogásolta, hogy a lap elején található főszerkesztői jegyzetek a megszokottnál nagyobb kitekintéssel íródnak, s úgy vélte, a városvezetés álláspontja köszön ezekben vissza, sőt lehet, hogy a főszerkesztő határozza meg a városvezetés irányvonalát a vezércikkeiben, például az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban. Szerinte az újságnak nem ilyenekről és nem ilyen stílusban kellene szólnia, ugyanakkor azzal zárta mondanivalóját, tisztában van azzal, hogy a sajtó szabad. 

Baranyi Krisztina örömének adott hangot, hogy a képviselő rendszeresen olvassa a 9 magazint, és ahogy fogalmazott, nagyon helyesen zárta gondolatát: a sajtó és a vélemény valóban szabad. Ugyanakkor azt is megjegyezte, ha adna interjút a 9 magazinnak, mint ahogy a helyi Fidesz évek óta nem ad, szélesebb körben is ismertté válhatna a véleménye a lakosság számára, akár ebben a kérdésben is, ezért nagyon várjuk, hogy nyilatkozzon a 9 magazinnak.

(A cikk a videó után folytatódik.)

Torzsa Sándor következő hozzászólásában azt elevenítette fel, hogy 2020-ban benyújtott egy kezdeményezést „a fejjel lefelé beszkennelt pdf-fájlok betiltására” vonatkozóan, amit akkor sajnálatosan visszavont, ám most ismét „súlyos támadást intéztek ellenünk a fejjel lefelé beszkennelt dokumentumok”. Felvetését, bár nyilvánvalóan viccnek szánta, a polgármester nem tartotta viccesnek. Azzal kapcsolatban pedig, hogy miért nem lépett a Kilián-laktanya ügyében, amelyről egy műemlékvédelmi szakember nemrégiben kiterítette, hogyan akarja a NER elbontani, Baranyi Krisztina kifejtette: nem a kerület az, amely ebben az ügyben bármilyen lépést tenni tud.

A felszólalásokat követően megkezdte a testület a napirend tárgyalását. Az első két napirendi pontot zárt ülésen vitatták meg, ahol a Ferencvárosi Szociális és Gyermekjóléti Intézmények Igazgatóság (Feszgyi) igazgatói posztjára beérkezett pályázatokról és szociális tárgyú fellebbezésekről döntöttek. Eldőlt: 2025. január elsejétől Bázsa-Mosó László lesz a Feszgyi (nem csak megbízott) igazgatója.

A nyílt ülés a harmadik napirenddel folytatódott: a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat (FESZ) igazgatói munkakörére beérkezett pályázatról tárgyaltak. A kiírásra egyedül dr. Mechler András jelenlegi megbízott igazgató nyújtott be pályázatot. A vita során Torzsa Sándor és Gyurákovics Andrea azt vélelmezték, hogy a polgármester személyes okokból igyekszik eltávolítani az igazgatót. A polgármester ezzel szemben rámutatott, már tumultuózus jelenetek is kialakultak a betegek között, hogy bejussanak időpontot kérni a szakrendelésekre; e problémákról rég óta igyekszik egyeztetni a városvezetés a FESZ-igazgatóval, de nincs változás. Torzsa Sándor közölte, a konkrét esetet Cséplő Dániel, „a kerület bohóca” provokálta ki. Dr. Mechler András nem kívánt az ügyre reagálni. Végül hosszas vita után másodjára is eredménytelennek nyilvánították a pályázatot, és újat írnak ki február 7-ei beadási határidővel, Mechler András megbízott jogviszonyát pedig újabb két hónapal meghosszabbították.

A jegyző előterjesztésére elfogadták az önkormányzat belső ellenőrzési tervét, amelyet minden évben el kell fogadnia a képviselő-testületnek december 31-éig.

Napirenden volt a Kerületi Építési Szabályzatok technikai módosítása, amely jogszabályi változások miatt vált szükségessé. Az ülésen a beérkezett észrevételeket, és az azokra adott tervezői válaszokat fogadták el.

(Folytatjuk)