Nem rozé fröccs – Hollai Krisztina kiállítása a Bakáts Bunkerben

„A kép véglegesen csak akkor készül el, amikor a néző elé kerül. A festményt az alkotó és a néző együtt hozzák létre”– vallja Hollai Krisztina kortárs-alternatív képzőművész, akinek ma 19 órakor nyílik kiállítása a Bakáts Bunkerben, Nagy Zopán fotóművész, költő közreműködésével. A tárlat október 12-éig látható, nyitvatartási időben.

„A sárospataki vár sub rosa termében állva azon gondolkoztam, milyen rétegzett jelentéseket hordoz a rózsa, és hogyan alakultak ezek az idők folyamán. E szimbólum teljes felfejtése szinte lehetetlen, hiszen folyamatosan változott és idomult az egyes korok kulturális és társadalmi kontextusaihoz. Ahogyan Umberto Eco fogalmazott: »… a rózsának, mint szimbolikus képnek annyi a jelentése, hogy már-már semmit sem jelent.« Művészként különösen a rózsa női minőségének mitikus dimenziója érdekelt” – ír a kiállítás művészi előzményeiről az alkotó a Facebook-esemény leírásában.
„Számomra a rózsa nem csupán archetipikus szépség, szerelem, hanem a modern nő új identitásának kifejezési eszköze, amelyet már nem férfiak definiálnak számára. Ősi jelentései még a női princípiumhoz, a nővé váláshoz és a termékenységhez kötődtek, míg később, az ókori mediterrán társadalmakban a férfiasság, a katonai erény jelképévé vált” – folytatja a gondolatmenetet a művésznő, amelyet azzal zár: „Bízom benne, hogy a kiállítás alkalmat kínál a rózsaszimbolika mélyebb rétegeiben való elmélyülésre és továbbgondolására egy szeptember esti diskurzus során, relevánsan rozé fröccs mellett, itt a Bakáts téren.”
Fotó: Facebook-esemény