EU-forrást kapott Budapest a napenergia közösségi hasznosítására

A főváros sikerrel pályázott egy közel 1,4 millió eurós EU-projektre, amely elősegíti a napenergia közösségi hasznosításának terjedését. A támogatást közvetlen forrásként nyerte el Budapest.

A támogatás keretében Budapest és partnerei, köztük Udine, Maribor, a német Öko-Institut és a Bécsi Műszaki Egyetem, együttműködve térképezik fel az energetikailag önellátásra törekvő úgynevezett energiatermelő-fogyasztók előtt álló szakpolitikai és jogi akadályokat – derül ki a fővárosi önkormányzat közleményéből. Azonosítják és kidolgozzák azokat a megoldásokat, amelyek lehetővé teszik a különböző tulajdonban és jogi helyzetben lévő ingatlanok közötti kollektív energiafelhasználást.

A közösségi energiamegosztás lényege, hogy több energiatermelő-fogyasztó összeáll, például egy könyvtár, egy társasház, egy óvoda és egy pékség, hogy a maguk által megtermelt villamos áramot részint felhasználják, részint átadják a közösség többi tagjának, amelyek bármilyen tulajdoni formában működő és különböző funkciójú ingatlanok is lehetnek. A program egyik nagy előnye, hogy olyan szociálisan hátrányos helyzetben lévő, energiaszegény háztartások is be tudnak kapcsolódni a rendszerbe, amelyek egymagukban képtelenek lennének egy ilyen fejlesztésbe kezdeni. Ez a típusú közösségi energiamegosztás nem azonos az energiaközösség fogalmával.

A projekt épít Budapest korábbi, „Nappal Hajtva” nevű programjának eredményeire, amelynek során a város digitális térképet fejlesztett ki. Ez a térkép bárki számára elérhető, és megmutatja, mekkora napenergia-potenciálja van az adott épület tetejének. Budapest szolártérképe ezen a linken érhető el.

Az energiafüggetlenedés és -biztonság különösen fontos a közép-kelet-európai régió számára, amely jelenleg nagymértékben függ a földgázimporttól, és amelyet az utóbbi időszak energiaválsága jelentősen érintett. Az Interreg Solar4CE projekt, amely 2024 nyarán indul és 2027-ig tart, új utakat nyithat a fenntartható energiafelhasználás terén Közép-Kelet-Európában – szögezi le a közlemény.

Fotó: Budapest szolártérképe