A Kinizsi-tengely – református ingatlanok Ferencvárosban

A Károli Gáspár Református Egyetem új, Markusovszky téri kampuszának építésével, a nemrég kihirdetett győztes tervpályázattal kapcsolatban a református egyház szívesen hivatkozik arra, hogy Ferencvárosnak ez a része „hagyományosan református” terület. Ami annyiban igaz, hogy a reformátusok 1855-ben alapított teológiai akadémiája – amelyből az egyetem hittudományi kara lett – a Ráday u. 28.-ban működik 1912 óta, ugyanebben az épületben van a Dunamelléki Református Egyházkerület székháza és konferenciaközpontja, az egyházkerület püspöki hivatala, a parókia sajtószolgálata, a Ráday-gyűjtemény könyvtára és levéltára, a Bibliamúzeum, valamint – a tömb Markusovszky tér felé eső oldalán – a 2022-ben Ráday Ház néven újjáépült egykori Ráday kollégium.

E háromnegyed háztömb kétségtelenül református fellegvár tehát. 2017-ig ugyanakkor mindössze két hagyományosan jelentős református intézmény volt még Belső-Ferencvárosban a református egyház tulajdonában: a Kálvin téri templom és a Lónyay utcai gimnázium. Ahhoz, hogy a Kinizsi utcai tengely mentén erős református övezet formálódjon, szükség volt nemcsak a Ráday Ház megépítésére, hanem az egykori Központi Zálogház odaajándékozására az egyháznak, legújabban pedig a Markusovszky téri új kampusz helyszínéül szolgáló telek és az egykori dohányraktár megszerzésére is. Miképpen kerültek a hagyományos három épületen – a Ráday utca 28.-on, a templomon és a gimnáziumon – kívül az ingatlanok a reformátusok birtokába?

Zálogház (2017)

A Kinizsi utca 12. alatti gyönyörű épületet, az egykori Központi Zálogházat az állam ajándékozta a Magyarországi Református Egyháznak, a felújítás előkészítésére 400 millió forinttal kiegészítve az ajándékot. Az ügylet sajátossága volt, hogy az épület akkori tulajdonosa, a Catalonia Hungary Kft. már megtalálta a vevőjelöltet, akinek el akarta adni az ingatlant, ám a Lázár János vezette Miniszterelnökség közbelépett: a zálogházra adott egyedi műemléki védettség révén állami elővásárlási jogot szerzett, így „legfeljebb 3,5 milliárd forintért”, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. keretéből megvásárolhatta, majd odaajándékozhatta az épületet, amely azóta üresen áll. A konkrét vételárról nincs információ.

 

Ráday Ház (2022)

Miközben már 2017 óta folyt a Ráday utca 28. átalakításának tervezése, 2019 januárjában leégett a tömb Markusovszky tér felé néző szárnyának, a Ráday kollégiumnak két emelete, így az egész szárnyat le kellett bontani. A teljes épületegyüttes komplex, ötmilliárdos felújításának részeként a kollégium helyére épült vadonatúj Ráday Ház – a 116 férőhelyes Ráday Felsőoktatási Diákotthon helyszíne – ünnepélyes átadásán részt vett a kormány több tagja mellett Novák Katalin köztársasági elnök is, Orbán Viktor miniszterelnök pedig beszédben hangsúlyozta: „A cél, amit a reformátorok elénk adtak, nemcsak a hitben, hanem a magyarságunkban való megmaradás parancsa is. Mi innen, ebből a látószögből néztük a leégett kollégium üszkös testét, és számunkra nem volt kérdés, hogy az állam, illetve a kormány a magyar reformátusok mellé álljon a bajban.” Összegekről az államalkotó népesség itt sem szerzett tudomást, Balog Zoltán püspök pedig így foglalta össze a folyamat lényegét: „Az Úristen az, aki egyedül jót tud kihozni a rosszból, és most is megtette.”

 

Markusovszky téri kampusz (2024)

Noha az új kampuszra kiírt pályázat és a tervezés 2023 óta zajlott, a kormány pedig nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánította az építkezést, az egykori ferencvárosi dohánygyár megmaradt Kinizsi utcai raktárépülete, amely a kampusz fő tömbje lesz, a tulajdoni lap tanúsága szerint csak 2024. június 10-én került a református egyház nevére. 2020 májusától az OTP Ingatlanbefektetési Alapjáé volt, 2024. május 3-tól (kb. egy hónapig) pedig a Bank Center No. 1. Kft.-é. A telek, a Markusovszky tér Üllői út felé eső, ma parkolónak használt része, amelyre a másik szárnyat fogják építeni, pedig 2023-ban került a református egyház tulajdonába úgy, hogy a közvetlenül előtte bejegyzett tulajdonosé (a beszédes nevű Üllői Campus Kft.-é) csak pár napig volt.

– nzs –

Fotók: Stépán Virág 

Grafika: Neményi Zsolt

Alaprajz: Archikon


(Megjelent a 9 magazin 2024. augusztusi számában.)