„Az iparűzési adó a működésünk gerince” – Reiner Roland a jövő évi költségvetésről

A 2025-ös költségvetés fő prioritása a városrehabilitáció folytatása, az Ecseri úti metrófelszín és más közterületek megújítása, valamint az önkormányzati intézmények korszerűsítése lesz Ferencvárosban – osztotta meg az önkormányzat terveit Reiner Roland alpolgármester a 9 magazinnal.

9: Mekkora lesz jövőre az önkormányzat pénzügyi mozgástere?
Reiner Roland: Nehezebb helyzetben vagyunk, mint a megelőző években, mert nincs elfogadott állami költségvetés, ami eddigre korábban mindig volt. Lehetett belőle látni, hogyan számolhatunk az állami normatívával, mennyivel nő a szolidaritási adó stb. Amíg nincs jobb támpont, a tavalyi számokkal kalkulálunk. Plusz itt lebeg a fejünk felett a kormány terve az iparűzésiadó-többlet elvonására.

9: Mire költik az iparűzési adót? Valóban sörfesztiválra?
RR: Igen, az önkormányzati kampányban Lázár miniszter úrnak volt ez az elképesztő mondása, hogy az iparűzési adóból rendeznek a polgármesterek sörfesztivált és hasonlókat. Ezzel azt bizonyította, hogy fogalma sincs a rendszerről. Normális körülmények között az önkormányzat iparűzésiadó-bevétele évről évre növekszik, és a növekedésből finanszírozzuk például a béremeléseket. Az iparűzési adó a működésünk gerince. Jövőre kb. tízmilliárd forint lenne ebből a bevételünk, idén kilenc volt, tehát újabb egymilliárdot akarnak elvinni, miközben a szolidaritási hozzájárulás is közel félmilliárddal nő, jövőre várhatóan 2,75 milliárd forint lesz.

9: Melyek a legfontosabb feladatok, amelyekre mindenképp jutnia kell a 2025-ös büdzséből?
RR: A rehabilitáció folytatása az első. Ezekben a napokban is dolgoznak a Balázs Béla 27. felújításán, a Márton utca 8.-nál a kivitelezés közbeszerzésénél tartunk, és ha minden jól megy, jövő év első hónapjaiban elindul a kivitelezés. Zajlik a Gát utca 23–25. tervezése, ezt is be kell állítani a jövő évi költségvetésbe, legalább az év második felére. Az épületkiürítésekhez viszont már az év elején szükség lesz forrásra.

9: Van elég lakás a kiürítéshez?
RR: Mindig olyan ütemben indítunk el egy-egy újabb kiürítést, hogy legyen elég lakás. Idén már túl vagyunk a Sobieski János utca 7. és 9. számú épületek kiürítésén, gyakorlatilag az Üllői út 83., 85., 87.-é is lezárult, folyamatban van a Gát utca 23–25.-é, és már elkezdtük a Drégely utca 12., valamint a Haller 54. kiürítését is. Nyolcvan családot költöztettünk ki idén, akiknek fele pénzbeli megváltást kért, erre mintegy másfél milliárd forintot fordítunk.

9: Mikorra készülhet el az Ecseri úti metrófelszín felújítása?
RR: Az ehhez szükséges forráskiegészítésről második ülésén döntött az új képviselő-testület, így elindulhat a közbeszerzési eljárás. Úgy néz ki, jövő ősszel tudjuk átadni a felújított teret. Ha ezt tavaly ilyenkor elfogadta volna az akkori képviselő-testület, már nyáron átadható lett volna; tíz-tizenöt hónapos csúszást szenvedett sajnos.

9: Más közterületek is megújulhatnak?
RR: Igen, prioritás lesz jövőre a közterületek felújítása, amire szeretnénk jóval több pénzt költeni, mint eddig.
A főváros által kiírt Egészséges utcák programra négy utca faltól falig felújításával pályáztunk, de ezen túl is vannak terveink: egy-egy közterület újragondolása, újraosztása, „demokratizálása”. Legyen például szélesebb a járda, vagy legyen sokkal biztonságosabb átkelni az egyik oldalról a másikra. Több kiemelt kereszteződést szeretnénk úgy átalakítani, hogy a gyalogosok egy szintben tudjanak áthaladni, és az autósoknak kelljen lassítaniuk a bukkanó miatt.

9: Mire számíthatnak az önkormányzati intézmények?
RR: Az intézményeink felújítására minden évben igyekeztünk forrásokat ki­préselni. Azoknak az óvodáknak, bölcsődéknek, kulturális intézményeknek az esetében, amelyekben még nem történt meg, tervezzük a nyílászárócserét, a fűtéskorszerűsítést, napelem felszerelését – bár ez utóbbiban kezdjük elérni a lehetséges maximumot. Sokszor hallani, hogy a klímaválság ránk rúgta az ajtót. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy klimatizálni kell az intézményeket, mindenekelőtt az óvodákat, ahogy a nyugdíjasintézmények esetében ez már idén nyáron megtörtént.

Nagy Ildikó Emese
Fotó: Stépán Virág


(Megjelent a 9 magazin 2024. december – januári számában.)