A Ráday utcát a maga hat színházával Ferencváros Brodwayének is nevezhetjük. A környék kulturális életének motorját a nyárvégi BakátsFeszt rúgta be, a színházak pedig szeptember második felére pörögnek fel. De igazán nagy sebességre október végére kapcsolnak a Ráday Utcai Színházi Találkozóval (RUSZT). Megnéztük, hol mit terveznek az idei évadban.
Stúdió K
Szeptemberben több estén át látható lesz az év elején bemutatott Prudencia Hart különös kivetkezése című darab (képünkön), (amely azóta elnyerte a Színikritikusoktól a legjobb független színházi előadásért járó díjat – a szerk.). A kisebbeknek, szintén ebben a hónapban a Budaörsi Latinovits Zoltán Színház vendégelőadásaként adják elő két alkalommal a Kíváncsi Kiselefánt című mesejátékot. A következő évad új előadása Schiller Stuart Mária című drámája lesz Nagy Péter István rendezésében (szereplők: Homonnai Katalin, Pallagi Melitta, Fodor Tamás, Kaszás Gergő m. v., Lovas Dániel, Nagypál Gábor, Samudovszky Adrian, Spilák Lajos). Az ősbemutatóra október 25-én, pénteken este kerül sor, ám a RUSZT keretében a közönség már október 24-én is részt vehet a nyilvános főpróbán, amelyre kedvezményesen vásárolhatnak jegyet. A Stúdió K nem csupán ezzel a programmal vesz részt a RUSZT-on: október 27-én, vasárnap 11 órától a társulattal közös reggelire és garázsvásárra is várják majd az érdeklődőket.
Pinceszínház
A színház felújítási munkálatai a tervezetthez képest elhúzódnak, így a 2024/2025-ös évadot csak október 14-én kezdik meg. A Keleti István Stúdió ugyanakkor ez idő alatt is zavartalanul üzemel (a Levelek Adytól és a Kurtizánképző című korábbi produkciók is itt lesznek láthatók), és a Benkó Dixieland Band koncertjeit is – szeptember 18-tól kezdődően – megtartják. A Pinceszínház is részt vesz a RUSZT-on: október 21-én 15 órától Sziveri János, a tragikus sorsú újvidéki költő örök érvényű, máig aktuális verseiből állítják színpadra az Elfutok, de bevárlak című előadást (közreműködnek: Szorcsik Kriszta és Zoltán Áron). Október 22-én délelőtt Siklósi Judit kiállításának megnyitóját tartják majd meg, ugyancsak a Keleti István Stúdióban.
Az új évadban több, izgalmasnak ígérkező darab ősbemutatója is látható lesz a Pinceszínházban. November 9-én mutatkozik be Balatoni József (Jocó bácsi) kamaszokról és nem mindennapiként átélt problémáikról szóló naplóregénye, a Kamaszharc, Bereczki Csilla rendezésében; az előadás részben a Terminál Workhouse-zal együttműködve, részben pedig közösségi finanszírozásból jött létre.
December 13-án mutatják be Csizmadia Tibor rendezésében Georges Feydeau Ne mászkálj meztelenül! című pikáns politikai bohózatát, februárban pedig jön Székely Csaba mesterséges intelligenciával kapcsolatos kérdéseket középpontba állító monodrámája, a SemMI. Szintén 2025 tavaszán mutatják be O. Horváth Sári Kirakatban az égbolt című előadását, amely egy apa és fia ellentétekkel teli kapcsolatán keresztül mutatja be a mai harmincas és hatvanas korosztály belső vívódását, ugyanakkor mindenáron való tenni akarását.
Kettőspont
Az évadot a színház szeptember 18-án és 19-én a slágerelőadásaival kezdte: Formanek Csaba hét éve futó Senki se mer egyedül élni című párkapcsolati drámájával és Weiner Sennyey Tibor nyolc éve pörgő, Diogenész című filozofikus darabjával.
Szeptember 21-én játszották Szitás Balázs adaptációját, Radnóti Miklós egyetlen prózai művét, az Ikrek havát, amely a tavalyi évad végén debütált, nagy sikerrel.
A RUSZT-ra az Együtt lakók munkacímű előadással készülnek. A műből öt válságba került életet, öt különböző túlélőmódszert ismerhetünk meg.
Szintén a Kettőspontban, új előadásokkal készül a Kisképző operatársulata és az ELTE GTK tavaly alakult diáktársulata. Utóbbi egy Baba című darabot és a Brian életét gyúrja színpadképessé.
Nagyjából a Brian életével egy időben, januárban mutatkozik be az újonnan alakult Kohó műhely A kovács kutyája című darabbal.
A premierek és slágerdarabok mellett továbbra is futni fognak az előző évek előadásai, lesznek koncertek, irodalmi estek, színházi workshopok, kiállítások és a tavaly elkezdett filozófiai beszélgetések, a Diogenész kávéház, amit Nemes László filozófus vezet.
A Kettőspontban augusztustól indul a szabadbérlet, ami – kategóriától függően – három vagy öt választható előadásra, illetve az összesre szól.
Itt és Most Társulat
Az előző évadban a színház kilépett a nemzetközi improvizációs színházi szakmai közegbe, miközben Erkel utcai bázisukon ők maguk is vendégül láttak több külföldi társulatot. Élményeik hatására idén júniusban megszületett egy új darab, a World of Illusion, vagyis az Illúziók világa, amelyet a lengyelországi premier után az itthoni közönségnek is játszanak szeptember végén, utána kötetlen, a színészekkel közös improvizálással. A 2024/25-ös évadban is folytatódnak a kurzusaik, illetve új csoportok is indulnak magyar és angol nyelven. Azoknak, akik már elvégezték a képzéseiket, olyan csoportot hoztak létre, amelynek célja egy-egy improvizációs forma kipróbálása közönség előtti játékkal. Családi improvizációs előadásaik, amelyeket korábban a Mesélő terek projektben a ferencvárosi gyermeknapon is láthatott a közönség, továbbra is műsoron lesznek.
De az érdeklődők hagyományos színházi előadásra is válthatnak jegyet, így a Sarkadi Imre Viharban című kisregénye alapján készült Lélekvesztő című darabjukra Boda Tibor rendezésében. Az új évadban ismét elindul az eltérő generációkat összehozó Kapocs, mellette Függőségeink című komplex prevenciós előadásukat továbbra is játsszák majd Budapesten, illetve vidéken. Idén is több programmal készülnek az október végi RUSZT-ra, mellette pedig több olyan alkalmazott improvizációs projekten is dolgoznak, amelyekben a résztvevők jóllétének szolgálatába állíthatják majd tudásukat.
MáSzínház
A színház, amelyben ép és értelmi fogyatékossággal élő munkatársak is dolgoznak, idén visz színre utoljára nevelési előadásokat. Az ok összetett, itt csak az iskolák fásultságát, a finanszírozás egyenlőtlenségét említjük meg. Így a korai iskolaelhagyásról szóló, hét éve, a körülményekhez képest jól futó, Carlo című előadásból már csak kilenc lesz, egy a MáSzínházban, a többi iskolákban.
Az évadot szeptember 13-án a Köt-el-ék című családi drámával indították.
Félig a NIOK (Nonprofit Információs és Oktató Központ) Alapítvány támogatásából, félig közösségi finanszírozásból állítják színpadra Szabó Imola Julianna új darabját, amelynek egy jelenete, Pükpük címmel, már a tavalyi RUSZT-on is látható volt, főszerepben a híressé vált ferencvárosi paddal. Szerencsére a bővített verzióban a pad visszacsúszik a szürke díszlet szerepébe.
Az ellentétek kedvelőinek tetszeni fog, hogy december 21-én, az év leghosszabb éjszakáján mutatják be a Napforduló, avagy a leghosszabb világosság címmel készült Szentivánéji álom-átiratot.
A többi premierjük a Nemzeti Kulturális Alaphoz benyújtott pályázatoktól függ, ám az elbírálók nagyon ráérnek, így még nem tudni, megvalósíthatják-e őket. Jelentős újítások lesznek a gyerekeknek szóló inkluzív workshopokban. Új és a több szakembernek hála kisebb létszámú, így hatékonyabb drámapedagógiai programokat is tarthatnak. A kisiskolás és tinédzser korosztály mellett elindítanak egy óvodásoknak szóló meseterápiát is.
Karaván Színház
A Karaván Színháznak az elkövetkező két hónapban nem lesznek előadásai Budapesten: helyette vidéki kistelepülésekre visznek programokat, illetve ott fognak fellépni is. Az évad további részének programjait jelenleg egyeztetik – tájékoztatta a Kilenconline-t a színház.
Gáspár Singer Anna – Juhász Tamás
Fotók: Stépán Virág, Dömölky Dániel, Fekete Attila, Itt és Most Társulat
Kiemelt képünk: jelenet a Stúdió K Prudencia Hart különös kivetkezése című díjnyertes darabjából
(Megjelent a 9 magazin 2024. szeptemberi számában.)