Színikritikusok a Trafóban: a Stúdió K nyerte a legjobb független színházi előadás díját

Életműdíjjal ismerte el Hernyák György vajdasági rendezőt a Színházi Kritikusok Céhe, amely idén 45. alkalommal adta át a Színikritikusok díját. A 2023/2024-es évad kiemelkedő színházi teljesítményeiért nyújtott elismeréseket szeptember 17-én, a Trafóban adták át 14 kategóriában. A legjobb független színházi előadás a Stúdió K Prudencia Hart különös kivetkezése című darab lett, amely bemutatójáról a Kilenconline elismerően számolt be áprilisban, míg a legjobb kőszínházi előadásnak a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Az igazság gyertyái előadását minősítették, amelynek főszereplője, B. Fülöp Erzsébet a legjobb női főszereplő díjat is megkapta. A legjobb férfi főszereplőnek járó díjat Pál András kapta a Radnótiban játszott Oidipuszért, a legjobb rendezésért járó díjat pedig a Budaörsi Latinovits Színház Liliom című darabjának rendezője, Kovalik Balázs vehette át.

Hernyák György

Az évadokon átívelő, progresszív, társadalmi értelemben is jelentős munkát végző társulatok vagy személyek, illetve ilyen előadások számára adható Jövő díjat a Stereo Akt kapta. A szervezet különdíjjal ismerte el a THEALTER fesztivált. A legjobb gyerek- és ifjúsági színházi előadás az Örkény Színházban bemutatott Klara és a Nap lett.

A gála előtti Red Carpet Live című műsorban az este vendégeit, a már ismert díjazottakat és a várományosokat faggatta két kritikus, Németh Fruzsina Lilla és Kovács Bálint.

A gálán a Loupe Színházi Társulás működött közre, a díjakat meghívott civil szervezetek képviselői – Aujeszky Nóra Ilona és Kunos Zsuzsa (TASZ), Bódis Kriszta (Van Helyed! Alapítvány), Kovács Vera (Utcáról Lakásba Egyesület), L. Ritók Nóra (Igazgyöngy Alapítvány) és Sevcsik Anna (Élet. Érzés Egyesület) – adták át. Az életműdíj átadója Hernyák György egykori tanítványa, Molnár G. Nóra színésznő, rendező-koreográfus volt.

Összesen 20 független, kő- és befogadó színház előadásai és művészei szerepeltek a 14 kategória jelöltjei között.

A legtöbb díjat, négyet a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata vihetett haza, ebből három Az igazság gyertyái című előadás alkotóinak (a legjobb előadás, új magyar dráma/színpadi szöveg és női főszereplő, azaz Sebestyén Aba rendező, Székely Csaba író és B. Fülöp Erzsébet színművész) elismerése. A képzeletbeli dobogó második helyére az Örkény Színház került három nyertes kategóriával (gyerek- és ifjúsági előadás, női és férfi epizódszereplő), a Katona József Színház szintén három díjat kapott (díszlet és jelmez, a női mellékszereplő), a Radnóti Színház és a Stúdió K alkotói két-két kategóriában (férfi főszereplő és pályakezdő; független előadás és különdíj) bizonyultak a legjobbnak.

A legígéretesebb pályakezdő kategóriában harmadik alkalommal jelölt Major Erik idén elvitte a díjat. A színművész 2022-ben és 2023-ban még a szombathelyi Weöres Sándor Színház, idén már a Radnóti Színház tagjaként szerepelt a listán, de mivel a céhtagok – különösen ebben a kategóriában – több évad teljesítményét is figyelembe veszik, az elismerés mindkét színházat illeti.

A díj történetében először fordult elő, hogy hármas holtversenyt kellett hirdetni (legjobb női epizódszereplő: Berekméri Katalin, Mentes Júlia, Zsigmond Emőke).

Kapott díjat koprodukcióban létrehozott előadás alkotója (Üvöltő szelek – színházi zene), egy-egy díj került Budaörsre (legjobb rendezés) és Nagyváradra (legjobb szórakoztató színházi előadás).

A kategóriák győztesei ezúttal is csokoládédíjakban részesültek, amelyek idén is a Trita Csokoládé kézműves műhelyéből kerültek ki.

A 19 szavazólap hagyományosan a Színház folyóirat oldalán (szinhaz.net) böngészhető végig.

A Loupe Társulat

Színikritikusok díja 2023/2024

Életműdíj: Hernyák György

Jövő díj: STEREO AKT

Különdíj: THEALTER

A legjobb független színházi előadás: Prudencia Hart különös kivetkezése (Stúdió K Színház, rendező: Kovács D. Dániel)

A legjobb kőszínházi előadás: Az igazság gyertyái (Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat, rendező: Sebestyén Aba)

A legjobb szórakoztató színházi előadás: Csárdáskirálynő (Nagyváradi Szigligeti Színház, rendező: Novák Eszter)

A legjobb gyerek- és ifjúsági előadás: Klara és a Nap (Örkény Színház, koncepció: Fodor Orsolya, Hajós Zsuzsa, Neudold Júlia)

 A legjobb rendezés: Liliom (Budaörsi Latinovits Színház, rendező: Kovalik Balázs)

A legjobb női főszereplő: B. Fülöp Erzsébet (Az igazság gyertyái, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat)

A legjobb férfi főszereplő: Pál András (Oidipusz, Radnóti Színház)

A legjobb női epizódszereplő: Berekméri Katalin (Csónak, avagy előttünk az özönvíz, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat); Mentes Júlia (Extázis, Katona József Színház); Zsigmond Emőke (Lidércek, Shaxpeare, Delírium, Örkény István Színház)

A legjobb férfi epizódszereplő: Znamenák István (Karácsonyozzatok velünk, vagy ússzatok haza, Örkény István Színház)

A legígéretesebb pályakezdő: Major Erik

A legjobb új magyar dráma/színpadi szöveg: Székely Csaba: Az igazság gyertyái

A legjobb díszlet: Extázis (Katona József Színház, tervező: Devich Botond)

A legjobb jelmez: Pekingi ősz (Katona József Színház, tervező: Szakos Kriszta)

A legjobb színházi zene: Üvöltő szelek (Benoit Produkció–Szentendrei Teátrum, zeneszerző: Kákonyi Árpád)

Különdíj: Závada Péter (David Greig: Prudencia Hart különös kivetkezése című darabjának fordításáért és a Stúdió K Színházban bemutatott előadás szövegének létrehozásáért)

Kiemelt képünkön balról jobbra: Kovács Vera (ULE); Mayer Dániel és Borsos Luca (Stereo Akt); Fotó: Színházi Kritikusok Céhe / Éder Vera