Átfogó lakhatási programot fogadott el a főváros

Húszmilliárd forintos lakhatási programról döntött október 30-ai maratoni ülésén a fővárosi közgyűlés. Számos felterjesztést intéztek a kormányhoz, többek között az önkormányzati bérlakásépítés és az állami lakbértámogatás érdekében.

A mintegy kilencórás ülésen szervezeti és működési szabályzatot – egy minimális változtatástól eltekintve – most sem sikerült módosítani, így egyelőre maradnak Karácsony Gergelynél azok a döntési jogkörök, amelyeket ez elvenne tőle, főpolgármester-helyettes személyére pedig előterjesztést sem nyújtott be a főpolgármester. Az összesen 28 napirendi pont túlnyomó részét azonban támogatták a képviselők, volt, amit egyhangúan. Ez alól főleg a módosítások jelentettek kivételt.

A legnagyobb horderejű döntés, Karácsony Gergely főpolgármester megfizethető lakhatásért előterjesztett, uniós forrásból tervezett 12 pontos javaslatcsomagja volt, amelyet a fideszes képviselők tartózkodása mellett szinte mindenki támogatott. Abban nem volt egyetértés, hogy kezdeményezze-e a főváros a kormánynál, hogy az új lakásokhoz ne legyen kötelező parkolókat építeni. Ezt a szabályozást Baranyi Krisztina a Kutyapárt részéről szerette volna megtartani, mert a 9. kerületben már így is több az autó, mint a parkolóhely, de a közgyűlés leszavazta.

A csomag első pontjaként arra kérte fel a közgyűlés a kormányt, mielőbb gondoskodjon az Európai Unió strukturális alapjaiból finanszírozott fővárosi lakhatási programok pályázati felhívásainak közzétételéről.

Nyolc kérdésben élt a testület felterjesztési jogával egyebek között annak érdekében, hogy biztosítson a kormány forrást az önkormányzati bérlakásszektor növelésére, energiahatékonysági lakásfelújítási programra, hogy vezessenek be lakásfenntartási és lakbértámogatást, hogy felezzék meg, sőt három év után töröljék el a hosszútávú lakáskiadás átalányadóját, valamint hogy az Európai Gazdasági Térségen kívüli országok állampolgárai egy kétéves moratóriumi időszak alatt ne vásárolhassanak második lakást Budapesten. A közgyűlés azt is deklarálta, egyetért a kormány szándékával, amellyel megálljt parancsolnának a turisztikai célú lakáskiadások további terjedésének. A főváros azt is kezdeményezi a kormánynál, hogy a munkáltatók nyújthassanak adómentes béren kívüli juttatásként lakbértámogatást a lakásvagyonnal nem rendelkező munkavállalóik részére.

A lakásprogram részeként mindezek mellett megvizsgálják, hogy a fővárosi tulajdonban lévő, nem lakáscélú helyiségek közül mennyit lehetne lakáscélra hasznosítani, és felmérik a lakáscélú beruházásra alkalmas vagy alkalmassá tehető telkeket is. Hasonlót javasolnak a kormány számára is: kezdjék meg az állami tulajdonú fővárosi rozsdaövezetek kármentesítését és lakáscélú hasznosítását, az épülő lakások pedig legalább felerészben köztulajdonú bérlakások legyenek.

Vitézy Dávid (Podmaniczky Mozgalom) előterjesztésére fővárosi bérlakásprogram elindításáról is döntöttek, pontosabban arról, hogy készüljön ehhez részletes megalapozó tanulmány és induljon el egy modellprogram.

A témához kapcsolódóan fontos bejelentést tett még napirend előtti felszólalásában Szentkirályi Alexandra Fidesz-frakcióvezető: a kormány újra támogatja a Diákváros megépítését, amiről intenzív tárgyalást folytat a gazdasági miniszterrel.

Döntöttek egy agglomerációs tanács létrehozásáról is, amelyben Baranyi Krisztina szerint várhatóan nem fog közösen részt venni a Fidesz és az ellenzék, emiatt csak egy újabb „gittegylet” lesz.

Elfogadták a diákok nagy vihart kavart Mi Budapestünk programját is, az erre vonatkozó előterjesztésbe a főpolgármester beépítette a Tisza Párt, a Podmaniczky Mozgalom és a diákok megbeszélései alapján létrejött javaslatokat is, így a Fidesz tartózkodásán kívül mindenki támogatta.

Vitézy Dávid javaslatai is megkapták a szükséges támogatást: elvi döntés született arról, hogy hétvégén és ünnepnapok előtt éjfél után is járjon a metró, hogy januártól a kutyák és a biciklik után ne kelljen a bérleteseknek pluszjegyet váltaniuk a BKK járatain – igaz, ezt a BKK nem sokkal az előtt be is jelentette, hogy megszavazták volna. Döntöttek arról is, hogy a köztéri kukák mellé kísérleti jelleggel külön tárolók kerüljenek ki a visszaváltható palackoknak. Deklarálta a közgyűlés, hogy nem ért egyet a HÉV-járatok ritkításával, a Közlekedési és a Természettudományi Múzeum Debrecenbe költöztetésével, és hogy ragaszkodik a reptéri vasút megépítéséhez.

– nie –

Kiemelt képünkön a Márton utca

Fotó: Tevan Imre