Drogstratégia: a fővárosi cselekvési terv

Az ismét felerősödött, súlyossá vált drogproblémára reagálva tette közzé néhány napja felhívását a ferencvárosi önkormányzat, amely a fővárossal és számos szakmai szervezettel működik együtt, hogy válaszokat találjon a helyzetre. Amely egyfelől Budapest számos közterét, másfelől rengeteg olyan utcai szerhasználót érint, akik minden intézményi segítség nélkül vergődnek, sokszor egyenesen a gyermekvédelemből „felnőttként” kilökve. Budapest tavasszal tette közzé a tervezetet, amelyben a fenti helyzetre igyekszik megoldásokat vázolni – a munkát megkezdték.

Az előzmények

A Fidesz 2010-ben az egy évvel korábban egyhangúlag elfogadott drogstratégiát elvetette, majd évek teltek el az új, 2013-2020 közti időszakra érvényes stratégia elfogadásáig.

„A nagyívű elképzelésekkel ellentétben a droghasználat nem veszett el, csak átalakult: a klasszikus szereket több szerhasználói csoportban felváltották a dizájnerdrogok, a kamaszlányok fogyasztásban felzárkóztak a fiúk mellé, miközben a kannabisz semmitől nem zavartatva megőrizte vezető pozícióját – írta a TASZ még 2021-ben. Egy 2019-es felmérés szerint a 9-10. évfolyamosok közel 20 százaléka próbált ki valamilyen illegális szert, ami messze nem vág egybe a kitűzött célokkal. A kormány mégis úgy viselkedett, mintha a drogmentesség már lőtávolba került volna: leépítette és a rendőrségre bízta a saját stratégiája szerint is prioritásként kezelt prevenciót, bezáratta a legnagyobb tűcsereprogramokat, kivéreztette az ellátórendszert és a segítő szakma ellen hangolta a közvéleményt. (…) Érdemi drogpolitikai koncepció híján marad a drogellenesség hangoztatása, a bűnbakképzés és a kemény fellépés a fogyasztók ellen.”

A főváros válasza

A Budapesti Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (BKEF) tagjai megszavazták a cselekvési tervet. A dokumentum a 2024. március 1. és 2025. február 28. közötti időszakra előírt tevékenységeket részletezi.

Budapest az időközben füstbe ment Nemzeti Drogstratégiát és az abból kidolgozott cselekvési tervet veszi alapul, így az öt évre szóló fővárosi drogstratégia a budapestiek egészségi állapotának és életminőségének javítását, a szociális és társadalmi szolidaritás és biztonságérzet növelését és a legális és illegális szerfogyasztás mértékének és ártalmainak csökkentését tűzte ki fő célnak.

Az első időszakban a munkatervezetben összefoglalt tevékenységek arra irányulnak, hogy induljon meg, váljék állandóvá a szakma és a lakosság közti információcsere; álljon fel a szolgáltatási kataszter, amelyben áttekinthetővé válnak a fővárosban szolgáltatást nyújtó szervezetek, valamint az elérhető szolgáltatások és programok; segítse, alakítsa az együttműködéseket az ellátórendszerben.

A fővárosi drogstratégia több javaslatot is megfogalmazott a kormányzat és kerületek számára. Ezek megvalósítása érdekében egyeztetéseket fog kezdeményezni a kormánnyal és a kerületek illetékeseivel.

Egyik javaslatuk, hogy a BRFK vezetésével működő Kínálatcsökkentési munkacsoport ismerkedjen meg a kábítószer használatát enyhébben szankcionáló országok gyakorlatával, hogy működő gyakorlatok alapján tegyen javaslatokat a kormányzatnak.

Egy másik, kiemelt ajánlásuk pedig az, hogy bővítsék az elterelés lehetőségét a csekély mennyiségű új pszichoaktív szer tartása miatt eljárás alá vontak számára.

Mivel Budapesten az egyik legégetőbb probléma az utcai szerhasználat, a Fővárosi Szociális Alapítvány idén is pályázatot írt ki az utcai megkereső- és kezelőprogramok támogatására. A tavalyi 14,5 millió forintos keretösszeget idén 19,2 millió forintra emelték, amire önrész nélkül pályázhatnak a területen dolgozó szolgáltatók.

Fotó: Drogkutató Intézet