Rendkívüli képviselő-testületi ülés: megemelték a lakossági parkolási díjakat, elindulhat az Ecseri úti felújítás

Rendkívüli ülést tartott az új testület október 24-én, amelyen 16 napirendi pontot tárgyaltak a képviselők. Döntöttek az Ecseri úti metrófelszín megújításának elindításáról, a lakossági parkolási díjak megemeléséről, a József Attila-lakótelepen lakossági parkolóövezet kijelöléséről, ingatlaneladásokról, díjakról és támogatásokról. Az ülésről élőben közvetített a 9tv.

Az ülés elején egyperces néma felállással tisztelgett a testület az elhunyt Antalik Tibor családgondozó emléke előtt.

Torzsa Sándor, az MSZP–DK frakcióvezetője felszólalásában úgy vélte, hogy egyik előterjesztés sem felel meg a jogszabályoknak. Nem tartalmazzák ugyanis az szmsz által előírt új elemeket. Azt javasolta, hogy szóbeli kiegészítéssel orvosolják a hiányosságot. Reiner Roland alpolgármester azt válaszolta, hogy mind a 16 előterjesztésen ott a főjegyző szignója, ez garancia arra, hogy megfelelnek a törvényes követelményeknek.

Gyurákovics Andrea fideszes frakcióvezető a vagyonnyilatkozati határidő lejártára figyelmeztetett, mert van, aki még nem adta le a vagyonnyilatkozatát. Reiner Roland válaszában közölte, hogy a kerületvezetés is észlelte a problémát, és figyelmeztetést küldtek a későknek.

A képviselő-testület ezek után egyhangúan elfogadta a napirendet.

(A cikk a videók alatt folytatódik.)

A 9tv videója az ülésről két részben:

Első napirendként a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat (FESZ) igazgatói posztjára beérkezett két pályázatot tárgyalták, zárt ülésen.

Hosszú vita alakult ki a két benyújtott pályázatról a zárt ülésen, a képviselők nem támogatták egyik jelentkezőt sem. Az a döntés született, hogy új pályázatot írnak ki, Mechler András jelenlegi igazgató kinevezését pedig december 31-ig meghosszabbították.

Mezey István (Fidesz) kifogásolta, hogy rendkívüli ülést hívtak össze, így nem volt lehetőség napirend előtti felszólalásra. Torzsa Sándor hozzászólásában úgy vélte, hogy az szmsz-be nem kerültek bele hiánytalanul azok a jogosítványok, amelyek az ellenzéki frakciók munkáját segítik az önkormányzati törvény előírása szerint. Az egyik ilyen, hogy a képviselő kérdezzen. (A képviselők ezért normál felszólalásban tették fel a kérdéseiket.)

Októberre nem volt a munkatervben további rendes ülés tervezve, ezért kellett rendkívüli ülést összehívni – mondta válaszában Baranyi Krisztina polgármester. Hozzátette, a főjegyző szakmai álláspontja szerint az szmsz megfelel a jogszabályoknak, beleértve az ellenzéki jogokat is.

Az új ciklusban eggyel kevesebb bizottság dolgozik, így változtak a bizottságok elnevezései is, amit a második napirendi pontban vezetnek át. Szintén teljesen új szervezeti és működési szabályzatot (szmsz) fogadott el a testület. Ezekhez alkalmazkodva, illetve néhány más változás miatt módosítottak a képviselők egyes elavult önkormányzati rendeleteket, másokat pedig hatályon kívül helyeztek. A többi között az inflációhoz kötötték a nem lakás céljára szolgáló önkormányzati helyiségek bérleti díjának éves emelését. Korábban, még alacsony inflációs környezetben 4 százalékban állapították meg az indexálás mértékét, így a bérleti díjak nem őrizték meg reálértéküket. A határozati javaslatot a Baranyi Krisztinát Ferencvárosért Egyesület (BKFE) szavazatával fogadták el.

(Cikkünk a kép alatt folytatódik.)

Nyolcan a BKFE-frakcióból
Nyolcan a BKFE-frakcióból, előtérben Kacsó Balázs és Mathauser Tünde

Korábban már részletesen ismertettük azt az előterjesztést, amely a lakossági parkolási díjakat kívánja felemelni az első autó esetén évi 20 ezer forintra, a második esetében pedig 50–150 ezer forintra. Kállay Gáborné (Fidesz) ellenzi a javaslatot, szerinte nem lesz kevesebb autó, sem több parkoló az intézkedés nyomán, csak az önkormányzat bevételei nőnek. Annak is hangot adott, hogy „nem fogjuk megváltoztatni az életmódunkat, ragaszkodunk az autókhoz!”

Kacsó Balázs (BKFE) erre azt válaszolta, hogy mindenki eldönti, milyen közlekedési eszközt használ – mérlegelve a feltételeket. Így igenis vannak, akik leteszik az autójukat, ha kedvezőbb az alternatív megoldás.

Torzsa Sándor az előterjesztés irányával egyetért, de szerinte nem kellene kapkodni, meg kellene várni a kerületben most folyó felmérés eredményét. Szerinte egyébként az agglomerációból érkező gépkocsik okozzák a problémát.

Hanák Gábor (BKFE) úgy véli, a vitából látszik, hogy itt már világnézeti különbségek is felmerülnek. Ezek mögött generációs eltérések is kitapinthatók. A fiatalok között sokan már nem is vásároltak autót. Felhozta a klímaválság kérdését és más kerületek példáját is.

Mendly Miklós (BKFE) arra hívta fel a figyelmet, hogy a nem autóhasználó polgároknak is vannak jogaik, azt is figyelembe kell venni. Saját példáját vette elő: közösségi közlekedéssel jár, és tapasztalatai szerint az ő esetében a reggeli dugó idején az gyorsabb is, mint az autós közlekedés.

Szántai Zsombor (BKFE) azt mondta, véges terület áll rendelkezésre a kerületben, a testület felelőssége ennek az elosztása. A zöldebb város, a jobb levegő a helyiek érdeke.

Süveg Anna (BKFE) más kerületek példáját és jó tapasztalatait hozta fel, a 8. kerületben például hasonló döntés után az autók 15 százaléka eltűnt. Azt mondta: Ferencvárosban 1500 lakossági engedéllyel van több, mint ahány parkolóhely a kerületben található. Meggyőződése szerint ezen változtatni kell, a döntéssel pedig jobban járnak a helyiek. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Ferencvárosban kiváló a közösségi közlekedés. 

Mezey István szerint nem kerületi szinten kell megoldani a parkolási problémákat.

Gyurákovics Andrea hozzászólásában sokallta a második autók parkolási engedélyének díját, és kifogásolta, hogy az előterjesztésben sem a várható bevétel nem szerepel, sem az, hogy azt mire fogják ezt használni.

(Cikkünk a kép alatt folytatódik.)

Torzsa Sándor, Csóti Zsombor és Mezey István

 

Döme Zsuzsanna alpolgármester a fideszes kritikák kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy Gyurákovics Andrea polgármesterjelölti programjában is szerepelt a zöldítés, bár az igaz, hogy konkrétumként csak az önkormányzati épületek udvarára ültetendő növények voltak benne.

Reiner Roland szerint Ferencvárosban csak a háztartások harmadának van engedélye, tehát az autós jogokat egy hangos kisebbség próbálja védeni.

Baranyi Krisztina azt mondta, sajnálja, hogy a javaslat készítésekor más belvárosi kerületekhez képest nem elég bátran jártak el: van, ahol magasabb éves díjat állapítottak meg. A polgármester válaszolt arra is, hogy a lakossági parkolási bevételt mire fogják fordítani. Emlékeztetett, hogy 2020-ban a kormánytöbbség egy tollvonással elvette az önkormányzatoktól a gépjárműadót, ennek pótlására lehet használni ezt a forrást, például út- és járdajavításra.

Rácz Györgyike (BKFE) tapasztalatai alapján úgy véli, a lakosság többsége támogatja a parkolási díj megemelését.

Az MSZP–DK frakció szóbeli javaslattal kívánt élni. Ez azt célozta volna, hogy aki korábban legalább öt évig kiváltotta a lakossági engedélyt, és vállalja, hogy a következő öt évben nem fogja, az kapjon évi 100 ezer forintos BKK-bérletvásárlási-kedvezményt. A főjegyző álláspontját figyelembe véve az ülést vezető Reiner Roland nem tartotta napirendre vehetőnek a javaslatot, ehelyett azt javasolta, hogy a következő ülésre kidolgozva, írásban nyújtsák be.

A lakossági parkolási díj emelését a BKFE frakció igenjeivel fogadta el a testület az MSZP–DK tartózkodása és a Fidesz ellenszavazatai mellett.

Az Ecseri úti metrómegálló felszínének és környezetének felújítását már az előző ciklusban is tervezték, de a képviselő-testület többször is leszavazta a beruházást. Most ismét napirendre került a forrás biztosítása.

Az ellenzéki hozzászólások részben a kerület teljes gazdálkodásának kérdését vetették fel, mivel várhatóan a következő években kevesebb lesz a bevétel. Ilyen körülmények között nem biztos, hogy lesz elegendő forrás erre a drága beruházásra. Torzsa Sándor szerint az új rendelőszárny üzemeltetése is drágább lesz, és a tömbrehabilitáció folytatásának finanszírozása sem látszik biztosnak.

Mezey István úgy vélte, az Ecseri úti metrófelszín finanszírozásába a fővárost is meg kellene próbálni bevonni, hiszen a területek egy része az ő tulajdonuk. 

(Cikkünk a kép alatt folytatódik.)

Háttal a Fidesz-frakció, középen a városvezetés

Baranyi Krisztina szerint a választás eredménye azt mutatja, hogy a szavazók döntő többsége igenis támogatja ezt a beruházást, azokra voksoltak, akik meg kívánták valósítani, akik pedig nem, azok kisebb támogatottságot értek el. Medgyaszai Csaba (BKFE) ehhez azt tette hozzá, hogy a József Attila és az Aszódi úti lakótelepen élők nagyjából Ferencváros lakosságának egyharmadát jelentik, ők pedig megérdemelnek annyit, hogy 44 év után rendezzék a területet.

A javaslatot az ellenzéki képviselők tartózkodásával a testület elfogadta, így a beruházásra 700 millió forintot biztosított a 2025-ös költségvetésből.

A József Attila-lakótelep déli része nem fizetős övezet. A polgármester javaslatára itt, az Ifjúmunkás utca – Dési Huber utca – Távíró utca – Napfény utca – Epreserdő utca által határolt területen kizárólagos lakossági parkolóhelyeket kívánnak kijelölni éjjelre, mivel a jelenlegi tapasztalatok szerint sokan itt tárolják az autójukat, elvéve a helyeket az itt lakók elől. Torzsa Sándor szerint a tiltás betartását majd a közterület-felügyeletnek kell ellenőriznie, de ez a szervezet nagyon túlterhelt. A képviselő módosítást javasolt az ellenőrzésre. Baranyi Krisztina válaszában azt mondta: tervezik, hogy bizonyos feladatokat a hatósági iroda átvegyen a felügyelettől, másrészt szeretnék a felügyelők számát is növelni. A szakbizottság és a helyi részönkormányzat támogatta az előterjesztést, de a módosítást nem. Maga a testület ugyanígy szavazott az ülésen.

A Helyi Építési Szabályzat szabályozási terveiben szereplő szabályozási vonalak jogszabályban előírt felülvizsgálatát célozta a következő előterjesztés. A technikai módosításokat a testület elfogadta.

A testület 8. és 9. pontként két ingatlan, a Kén u. 3/b, illetve a Vágóhíd u. 10. eladását tárgyalta. Torzsa Sándor azt vetette fel, hogy nem kellene eladni minden olyan telket, amely bérlakások építésére lenne alkalmas, hiszen Karácsony Gergely főpolgármester nemrég egy videóban arról beszélt, a főváros tervei szerint lesz lehetőség ilyen – támogatott – beruházásokra. Gyurákovics Andrea azt gondolja, ezek az ingatlanok többet érnének, mint amennyiért értékesíteni kívánják őket. Másrészt azt is felvetette, hogy a Vágóhíd utcai telken park is lehetne. Torzsa Sándor ellenben valamilyen közfunkciót látna itt szívesen lakóház helyett. Kacsó Balázs azt válaszolta, hogy nem érdemes „félretenni” ezeket a telkeket, hiszen a tömbrehabilitáció során fognak még bérlakásépítésre alkalmas ingatlanok „keletkezni”. Baranyi Krisztina a közeli Soroksári úti területre utalt a vágóhídi lakópark mellett, ami alkalmas lesz közfunkciókra. Reiner Roland szerint a telek – beszorítva egy magas lakóépület és egy szálloda között – nem ideális olyan feladatokra, amilyenekre Torzsa képviselő utalt. A BKFE képviselői megszavazták az ingatlanok eladását, az ellenzéki képviselők ellenszavazatai mellett. (A minimális eladási ár mindkét esetben nettó félmilliárd forint felett van.)

Torzsa Sándor szerint hiba, hogy az önkormányzatnak nincs lakásgazdálkodási, ingatlangazdálkodási koncepciója, így nincs értelme a nem lakás céljára szolgáló helyiségek minimális bérleti díjának meghatározását célzó 2020-as határozat hatályon kívül helyezésének. A testület megszavazta az előterjesztést, amely alapján a jövőben az inflációval indexálják a bérleti díjakat.

A testület következő döntése alapján a PH21 fotógaléria továbbra is működhet a Ráday utca 52. földszintjén, a korábbinál magasabb bérleti díj ellenében.

Kállay Gáborné kérésére a következő testületi ülésre tájékoztató készül az önkormányzat által kulturális célra bérbe adott helyiségekről.

A testület módosította a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat (FESZ) alapító okiratát a törvények változásának megfelelően.

Az Iskolai közösségek, diákönkormányzati (DÖK) tevékenységeket támogató pályázatról a képviselők a bizottsági javaslatnak megfelelően döntöttek. Összesen 1,7 millió forintos támogatást ítéltek meg a 2024-es pályázatban.

    • Alapítvány a Molnár Ferenc Általános Iskoláért – Csapatépítő nap programja és közös étkezés: 200 000 Ft
    • Tündöklő Fénysugár Alapítvány – Iskolai közösségek és DÖK támogatása: 140 000 Ft
    • Hendikep Alapítvány – Állatsimogató mint közvetlen élmény: 300 000 Ft
    • Kőrösi Csoma Sándor Alapítvány – Kőrösis diáknak lenni jó: 300 000 Ft
    • Vidámság Háza Alapítvány – Legyünk együtt!: 350 000 Ft
    • Bakáts Alapítvány – Iskolai közösségek és DÖK támogatása: 210 000 Ft
    • Haladjunk a Korral Alapítvány – A Weöres Diákok Körének közösségi tér és WDK szoba kialakítása: 200 000 Ft

Döntés született arról is, hogy 300 ezer forinttal támogatja az önkormányzat a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm-fesztivál nyitóestjét.

A testület végül zárt ajtók mögött tárgyalt a Humanitas Ferencváros díj adományozásáról, illetve önkormányzati hatósági ügyekről, majd az ülés véget ért.

Tevan Imre

Fotók: Stépán Virág