Bővítik a kamerahálózatot, emelik az építmény- és telekadót – ülésezett a képviselő-testület

Pályázatot ír ki az önkormányzat társasházi kamerarendszerek telepítésére, és a közterületeken lévő hálózatot is fejlesztik. A nagyobb cégek számára 2025-től emeli az önkormányzat az építmény- és telekadót, de magánszemélyeknek és kisebb vállalkozásoknak nem. Megállapodtak a Lónyai Property beruházásról is, így végre egyenesbe kerülhet a Lónyay utca 26. szám alatti műemléképület ügye. Mindezekről és még sok másról a november 14-én tartott ülésén döntött a képviselő-testület. A Kilenconline részletes tudósítása és a 9tv felvétele az alábbiakban olvasható, nézhető. Következő rendes ülését december 12-én tartja a testület.

Az ülés kezdetén két új aljegyzőt mutatott be Baranyi Krisztina polgármester: Enyedi Mária november 1-től, Szüts Korinna pedig november 11-től foglalta el hivatalát.

A napirend megszavazása előtt Torzsa Sándor (DK–MSZP) két tájékoztatót kívánt felvenni a napirendre, ezt Baranyi Krisztina polgármester is támogatta, a testület pedig megszavazta. Emellett a 9. napirendi pont, azaz a Feszofe Ferencvárosi Szociális Foglalkoztató- és Ellátó- Nonprofit Kft. ügyvezetői posztjára kiírt pályázat törlését javasolta, mert meglátása szerint túl sok mostanában az álláspályázat, és ez túlterheli a hivatalt. A testület leszavazta ezt a javaslatot, a 9. pont maradt a napirendben.

A képviselők elsőként jóváhagyólag tudomásul vették Hanó Gergely rendőrkapitánnyá történő végleges kinevezését, ő jelenleg megbízott rendőrkapitány a kerületben. Az alezredes meghívta a képviselőket és a polgármestert egy beszélgetésre, amelyen Ferencváros közbiztonsága lesz a téma.

Megszavazta a testület, hogy pályázata alapján Fedák-Mócsy Ágnes Viola legyen a Ferencvárosi Epres Óvoda új igazgatója.

(A cikk a videó után folytatódik.)

A következő napirendben a költségvetés (jórészt formai okokból szükséges) módosítását tárgyalták. Torzsa képviselő félmillió forintot kívánt áttenni a Feszgyi Lélekpont csoportja számára az általános tartalékból, hogy a rászorulók karácsonyi rendezvényére legyen fedezet. A polgármester szerint a javaslat módosítóként túl későn érkezett, ezért saját hatáskörében fogja az átcsoportosítást megtenni.

Gyurákovics Andrea (Fidesz-KDNP) általánosságban szólt hozzá a költségvetéshez. Aggasztónak nevezte, hogy idén, az első félévben már 500 millió forinttal nőttek a hivatal dologi kiadásai, miközben beruházásokra egyre kevesebb jut. Párttársa, Mezey István számokat idézve csatlakozott hozzá. 2019-ben még csak 4,7 milliárd forintra rúgtak a személyi kiadások, most 9,6 milliárdra. A teljes működési kiadás ugyanebben az időszakban 15-ről 25 milliárd forintra emelkedett. A felhalmozási kiadások ennél kevésbé nőttek, 8,7 milliárdról 12 milliárdra. Reiner Roland válaszában rámutatott, hogy a személyi kiadások növelésére részben jogszabályban meghatározott okokból volt szükség. Másrészt a működési kiadások között számos olyan tétel van – szociális, kulturális területen –, amely valójában fejlesztést, bővítést takar.

Ahogy korábban a bizottságok, az ülésen a képviselők is támogatták a költségvetés módosításával kapcsolatos előterjesztést.

Gyurákovics Andrea az építmény- és telekadó 2025-ös mértékét meghatározó előterjesztés vitájában kifogásolta, hogy a nagyobb vállalkozások számára emelkedne az adó. A javaslat szerint a magánszemélyek lakásainál és a 200 négyzetmétert el nem érő hasznos alapterületű ingatlanok (tehát a kisvállalkozások), a teremgarázsok és a 16 négyzetméternél nem nagyobb garázsok, valamint a 10 négyzetméternél nem nagyobb tárolók esetében nincs emelés az idei összegekhez képest.

Torzsa Sándor azért nem támogatja az adóemelést, mert úgy vélte, inkább hatékonyabban, takarékosabban kellene működtetni a kerületet. Szerinte például az ingatlangazdálkodásban teljesen új koncepcióra volna szükség. Egy erre vonatkozó koncepció létrehozására a bizottságban javaslatot is tett, de az nem kapott többséget.

A fideszes képviselők és Torzsa Sándor között vita alakult ki arról, hogy az országban általánosságban milyen a gazdasági, szociális helyzet: a kormánypártiak szerint jó, Torzsa szerint rossz.

Hanák Gábor (Baranyi Krisztinával Ferencvárosért Egyesület) szerint igazságos, baloldali megoldás, hogy a kisebb ingatlanoknál nem emelkedik az adó, csak a nagyobbaknál, ezért nem érti, Torzsa, mint magát baloldalinak valló képviselő, miért nem kívánja támogatni az előterjesztést.

Kállay Gáborné és Mezey István fideszes képviselők érdeklődtek, hogy mire fordítják az adóemelés bevételtöbbletét, hiszen ami szerintük elhangzott indokként, a szolidaritási adó emelkedése ennél kevesebb, csak 500 milliós tétel.

Reiner Roland alpolgármester viszont rámutatott, hogy a kormány tervei szerint jövőre további félmilliárddal nő a szolidaritási adó (tehát az iparűzési adó elvonása a kerülettől), ráadásul az iparűzési adó növekményét is elvonják 2025-ben (ez összesen már 1,5 milliárd forint). Ezen felül az önkormányzati alkalmazottak béremelésének is meg kell teremteni a fedezetét.

Érdekes iparpolitikai vita bontakozott ki az ülésen a nagyobb vállalkozásokat érintő adóemelésről. Mezey István szerint ezektől jön az iparűzési adó zöme, így nem kellene őket elüldözni a magasabb adókulccsal. Kállay Gáborné pedig úgy vélte, a cégek a fogyasztókra fogják áthárítani növekvő kiadásaikat.

Baranyi Krisztina viszont azt mondta, nem feltétlenül csak pozitív, hogy a kerület középső részén egyre több nagyobb telephely van, például vegyipari cégekhez tartozók. Ezek biztonsági kockázatot is jelentenek, ahogy ezt a mai, Soroksári úti tűz is mutatja.

Szántai Zsombor (BKFE) arra hívta fel a figyelmet, hogy a nagy ingatlanok adóemelése a nagyobb termelékenységű, magasabb hozzáadott értéket előállító vállalkozásokat hozza előnybe. Medgyaszai Csaba (BKFE) szerint Budapest más kerületeiben is megtörténtek, megtörténnek a hasonló emelések, hiszen nincs más út a helyi önkormányzatok előtt. Így tehát nem lehet erős az adóemelés vállalkozásokat „elüldöző” hatása. Rácz Györgyike (BKFE) konkrét számpéldával mutatta be, hogy a cégek számára ez az adóemelés nem lesz jelentős tétel, például az áfa 25-ről 27 százalékra emelésének hatása háromszor akkora volt.

A helyi építmény- és telekadó emeléséről a testület az előterjesztés szerint döntött.

Budapest Főváros Kormányhivatala a kerületi lakásrendelet módosítására tett javaslatot, az emiatt átalakított rendeletet a testület megszavazta. Ennél a napirendnél a témához csak lazábban kapcsolódva éles politikai vita bontakozott ki Gyurákovics és Torzsa képviselők között az előző ciklusban történtekről. Jelenleg ugyanis a DK–MSZP és a Fidesz–KDNP is a BKFE ellenzékének számít, de ettől nem váltak egymásnak szövetségeseivé. A választások előtt a DK és az MSZP még sok dologban támogatta Baranyi polgármestert és csapatát. Most arról vitáztak, hogy akkor ki politizált a kerület érdekében.

A képviselők tájékoztatót hallgattak meg a kerületben alkalmazott kedvezményes bérleti díjakról. Ezután újabb üres lakást adtak bérbe a Magyar Máltai Szeretetszolgálat részére. A következő előterjesztés két, nem lakás céljára szolgáló helyiséget kívánt kulturális tevékenység céljára átadni. Döme Zsuzsanna alpolgármester azonban úgy módosított, hogy a két lakás közül az egyiket mégis megpróbálják piaci alapon hasznosítani, így a testület csak a másik lakást jelölte ki kulturális tevékenységre.

Szerepelt már áprilisban a testület előtt a Lónyay utca 26. szám alatti műemléképület ügye. 

A még 2016-ban megkötött előnytelen szerződés miatt a kerület csak korlátozottan tud fellépni a tulajdonossal, a Lónyay Property Kft.-vel szemben, amely nem tett eleget fejlesztési kötelezettségének. Torzsa Sándor szerint perelni kellene. Baloghné Nagy Edit jegyző szerint viszont a per nem tudná kikényszeríteni az építkezés folytatását, a most előkészített szerződés viszont pénzügyileg előnyösebb, mint amit korábban tudtak volna aláírni. Hanák Gábor úgy fogalmazott, hogy a kisebb rossz és a teljes bizonytalanság között lehet választani. Torzsa ügyrendi javaslatát, a téma levételét a napirendről a testület nem fogadta el, hanem az eredeti határozattervezetet fogadták el, amelynek értelmében a kerület 200 millió forinthoz jut a cégtől.

A Feszofe ügyvezetői állására kíván pályázatot kiírni a kerület. Az eredeti előterjesztéshez Torzsa képviselő és Baranyi polgármester is módosító javaslatokat nyújtott be. Torzsa Sándor úgy vélte, túl szigorúak a pályázat feltételei, a posztra kiírt legutóbbi, 2022-es pályázaton indulók közül például szerinte egyetlen jelölt sem felelne meg a kiírásának. Baranyi Krisztina módosítója azt teszi lehetővé, hogy agrármérnöki, környezetmérnöki végzettséggel is lehessen indulni, és néhány más feltételt is pontosít a polgármesteri javaslat.

A testület a polgármesteri módosítással együtt, de Torzsáé nélkül írta ki a pályázatot.

A testület a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat gazdasági igazgatói munkakörének ellátására vonatkozó pályázatot eredménytelenné nyilvánította, részben azért, mert csak két pályázat érkezett, másrészt a FESZ ügyvezetőjét is pályázaton keresik, így célszerű, ha a gazdasági igazgató kiválasztása nem előzi meg, hanem követi az ügyvezető megtalálását. A képviselők egyben kiírták a gazdasági igazgatói posztra az új pályázatot is.

A képviselő-testület elfogadta az óvodák szakmai munkájáról szóló beszámolót.

A képviselők elfogadták az alapítványi pályázati programok elszámolását. 

A Nem Adom Fel Alapítvány a „Green Market” fenntarthatósági vásár megrendezésére 360 ezer forintos támogatásban részesült az önkormányzattól.

A Dési Huber u. 20. alatti,  27. felnőtt háziorvosi körzetbe már többszöri pályázattal sem találtak orvost, most újra pályázatot írtak ki a körzetre.

Egy másik körzetben a helyettesítési rendet változtatta meg a testület.

A testület a kerületi iskolákban működő intézményi tanácsok, valamint a szakképző intézményekben működő képzési tanácsok önkormányzati tagjainak delegálásáról döntött. A delegált képviselők neve az előterjesztés 5. oldalán megtalálható. 

Elsősorban jogszabályi változások miatt kötötték újra a nemzetiségi önkormányzatokkal a közigazgatási szerződéseket.

A kerületben az alábbi nemzetiségi önkormányzatok működnek:

    • Ferencvárosi Bolgár Nemzetiségi Önkormányzat (3 képviselő)
    • Ferencvárosi Görög Nemzetiségi Önkormányzat (5 képviselő)
    • Ferencvárosi Horvát Nemzetiségi Önkormányzat (3 képviselő)
    • Ferencvárosi Német Nemzetiségi Önkormányzat (3 képviselő)
    • Ferencvárosi Örmény Nemzetiségi Önkormányzat (3 képviselő)
    • Ferencvárosi Roma Nemzetiségi Önkormányzat (5 képviselő)
    • Ferencvárosi Román Nemzetiségi Önkormányzat (3 képviselő)
    • Ferencvárosi Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat (3 képviselő)
    • Ferencvárosi Szerb Nemzetiségi Önkormányzat (3 képviselő)
    • Ferencvárosi Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat (3 képviselő)
    • Ferencvárosi Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat(3 képviselő)

A képviselők a Ferencvárosi „deák” Közalapítvány felügyelőbizottsági tagjainak megválasztották a következőket:

    • Móka Piroska
    • Berecz Dénes 
    • Rácz Bálint

Határozat született a Ferencvárosi Közbiztonsági Közalapítvány megszüntetéséről.

Torzsa Sándor ellenezte a lépést, mert bőven vannak problémák Ferencvárosban a közbiztonsággal. Szántai Zsombor (BKFE) azt válaszolta, hogy úgy látják, az önkormányzat saját hatáskörben is hatékonyan el tudja látni azokat a feladatokat, amelyeket eddig a közalapítvány vitt.

A térfigyelő kamerákkal több napirendi pontban is foglalkoztak a képviselők. Pályázatot írtak ki a társasházi kamerarendszerek telepítésére. A közterületen is fejlesztik a hálózatot, újabb öt kamera kihelyezéséről van most szó, ezek elhelyezését a testület egyhangúan támogatta.

Torzsa képviselő kifejtette, hogy a több kameraképhez a figyelőszemélyzetet is bővíteni kellene, illetve felvetette a mesterséges intelligencia bevetésének kérdését is a képek elemzéséhez.

A 10 millió Fa Alapítvány 2020 és 2023 között évente hárommillió forint támogatást kapott, a mostani ülésen erre az esztendőre már ötmillió forintot szavaztak meg a képviselők. Torzsa Sándor azt vetette fel, hogy esetleg örökzöld fákat is érdemes lenne ültetni.

Talán sok olvasónk csodálkozik rajta, de a törvények szerint a polgármester szabadságolási tervét a testület hagyja jóvá, az év utolsó negyedévére vonatkozóan ezt most tették meg a képviselők.

A képviselők megtárgyaltak egy tájékoztatót a Gyáli úti volt MÁV-lakótelep szennyvízcsatorna-, közvilágítási, villamosenergia-hálózatai teljes és végleges közműrendezéséről. Az évtizedek óta húzódó ügyben nincs előrelépés, a MÁV arra hivatkozva nem vállal kötelezettséget, hogy nem kapott arra jóváhagyást az Építési és Közlekedési Minisztériumtól. Torzsa Sándor úgy véli, hogy az segítene, ha újra megalakulna a korábban a témában működött ideiglenes bizottság a lakók, képviselők bevonásával. A polgármester viszont azt mondta el, hogy a háromoldalú szerződést előkészítették a kerület, a város és a MÁV között, a hiányzó miniszteri aláírást viszont nem pótolná a bizottság.

Torzsa Sándor az atlétikai stadion kapcsán a kormánnyal megkötött megállapodás teljesüléséről kérdezett interpellációjában. Azt mondta, hogy a legfontosabb feltételek nem teljesültek. Ilyen például a ráckevei és a csepeli HÉV-ek felújítása. Csakhogy a HÉV-eknél mindössze annyi volt a megállapodásban, hogy a kerület szükségesnek tartja a HÉV-ek felújítását – mutatott rá a polgármester. A rekonstrukciót ma is fontosnak tartja a kerület, de az nem kezdődött el, mert a jogállami hiányosságok miatt az EU leállította a támogatások folyósítását, amelyből ezt a beruházást is finanszírozni kívánták.

Baranyi Krisztina szerint a megállapodás legfontosabb eredménye a stadion körüli Ferencvárosi Szabadidő- és Zöldpark megépítése, amelyet mindenki használhat majd térítés nélkül, ha megnyílik, a polgármester információi szerint néhány héten belül. A parkban játszótér, futókör, kivetítő, extrémsportpályák, fitneszgépek, homokos plázs is lesz.

A megállapodással Ferencváros ezen kívül elérte az orvosi rendelő új szárnyának felépítését és berendezését, valamint a Földvári utcánál lévő két, rossz állapotú házban élők is új lakásba költözhettek.

A polgármesteri választ a képviselő nem fogadta el, de a testület igen.

A testület döntött arról, hogy a decemberi rendes ülés nem a hónap 5. napján lesz, hanem december 12-én.

A további napirendi pontokat zárt ülésen tárgyalták.

Tevan Imre

Fotó: Stépán Virág