Mester utca (fotó: Stépán Virág)

Mire elég a közösségi költségvetés a Mester utcában?

Alig lehet észrevenni a fővárosi közösségi költségvetés keretében a Mester utca belső szakaszán elvégzett zöldítés hatását, pedig a projektnek voltak előremutató elemei is. Az egyik ok persze az, hogy ez a ferencvárosi utca már eleve sem aszfaltdzsungel volt, hanem fás, pezsgő, élhető, bár autókkal túlterhelt közterület.

A fővárosban folyik a szavazás a negyedik közösségi költségvetés ötleteiről. Korábbi cikkünkben bemutattuk a rendszer működését, és áttekintettük a ferencvárosi helyszínekhez köthető ötleteket. Azt a nyolcat, amelyikre most lehet szavazni, és a korábbiakat is. Az ötletek egy részét a városháza apparátusa, illetve egy civil bizottság különböző okokból kizárta a voksolásból, de a megszavazott, így készülő és a már megvalósult projekteket is felsoroltuk. Ez utóbbi fázisig eddig csupán egyetlen ötlet jutott el a 9. kerületben, Zöldebb és élhetőbb Mester utca címmel. Még 2020-ban került be a rendszerbe. Adjuk át a szót az ötlet beküldőjének!

A 9. kerületi Mester utca adottságai miatt gyönyörű sétáló/pihenő utcává alakulhatna. Ezt kisebb lépésekben érhetjük el, amelyek közül ez lenne az első. Szeretném, ha egy kivitelezhető méretű sáv szélességében a beton helyén ládás vagy a földbe ültetett növényzet lenne, praktikusan a járda és az autós sáv találkozásánál, a platánfák között. A lakók, boltok és vendéglátóhelyek együttműködését kérnénk abban, hogy ez a zöld sáv ne pusztuljon ki, és megtartsa azt a jó hangulatot, amiből már könnyebb lesz elképzelni a következő lépést egészen addig, amíg komolyabb forgalomcsillapítások és zöldítések nem létesülnek a Mester utcában.

Az ötlet elnyerte a szavazók támogatását, így 50 millió forintból megvalósulhatott.

  • Hat növénykazetta (virágágyás) készült el összesen 128 négyzetméteren;
  • az ágyások alacsony kerítést kaptak;
  • kukákat is kiraktak;
  • 806 évelő és
  • 448 hagymás növényt helyeztek a kazettákba.

Ezen kívül 11 fát ültettek a Mester utca Ferenc körút és Haller utca közötti szakaszán

  • egyet kazettában előkészített ültetőgödörbe,
  • hármat Stockholm-módszerrel,
  • hét fa pedig „gyökérwellness” megoldásokkal került a helyére.

A növénytelepítésben igyekeztek előremutató megoldásokat alkalmazni. Ilyen a fák helyének előkészítése, a szárazságtűrő dísznövények kiválasztása, az, hogy ahol lehet, a járdáról a növényekre folyhat a csapadékvíz, noha a járdaburkolatokhoz nem nyúltak. És leginkább az, hogy a kazettákat a helyi lakók gondozzák, a fővárosi önkormányzat kerti szerszámokat, eszközöket adott ehhez. Sőt, a virágágyások helyét már eleve aszerint határozták meg, hogy hol van a közelben ilyesmire hajlandó lakóközösség.

(Cikkünk a videó alatt folytatódik.)

A kazettákat tavaly őszre ültették be. Mostanáig tehát alig tíz hónap telt el, ehhez képest nincsenek jó állapotban. A kép vegyes. Némelyik virágágyás még egészen jól tartja magát, ha eltekintünk attól, hogy az aszályos nyárutón levelüket korán hullatni kezdő platánok miatt vastag avarrétegből kandikálnak a növények.

A kevésbé szerencsés kazetták felületének jelentős részén azonban már nincs növény, csupán kiszáradt, ledöngölt föld.

Ennek az egyik oka bizonyára az, hogy az ágyásokat nem védi mindenhol az alacsony kerítés. A parkoló autók mellett ugyanis, nyilván azért, hogy a vezetővel ellentétes oldalról is ki lehessen szállni, nincs kerítés, sőt burkolókövekkel ki is rakták a járda szélét. Úgy tűnik, aki kiszáll az autóból, a legrövidebb úton, vagyis a növényekre taposva jut el a gyalogosoknak szánt járdafelületig.

Virágágyás rossz bőrben a Mester utcában (fotó: Tevan Imre)
Virágágyás rossz bőrben (a szerző fotója)

A közösségi költségvetésből elültetett fák legtöbbje jól van, de akad olyan, ami a mi laikus szemünkkel nézve már kiszáradt. A hiányzó fák pótlása folyamatosnak látszik, most is van olyan tábla az utcában, amely jövőbeli faültetést ad hírül.

Faültetés Mester utca (fotó: Stépán Virág)
Folyamatosan pótolják a fákat. Fotó: Stépán Virág

Ferencvárosban ma már egyre több helyen locsolják önkéntesek a fákat, akár helyi képviselő, akár civil szervezet, például a 10 millió fa csoport szervezésében. A Mester utcában is látni, hogy a lakók, az üzletek eladói, tulajdonosai öntözik a fákat.

Virágágyás még egészen jó bőrben a Mester utcában (fotó: Tevan Imre)
Virágágyás még jó bőrben (a szerző fotója)

Összegezve tapasztalatainkat, aki ma végigsétál a Mester utca belső szakaszán, talán észre sem veszi, hogy a közösségi költségvetésből zöldült az utca. A hiányos állapotában is impozáns fasor, az idős platánok ugyanis eleve viszonylag zölddé teszik az utcát, enyhítik a nyári hőséget.

Mester utca (fotó: Stépán Virág)
Tervezik az utca teljes átépítését. Fotó: Stépán Virág

Az értékes és jó állapotban lévő épületállomány, a tömbrehabilitált terület szomszédsága, a viszonylag széles járdákra kitelepülő kiülős helyek, a vendéglátó és kulturális funkciójú üzletek jó hellyé teszik az utcát, más kérdés, hogy ezen adottságok kihasználása korántsem mondható teljesnek. A növénykazetták megjelenése persze pozitív változás, de szűk egy év után az állapotuk aggodalomra ad okot. Ha nem kapnak folyamatos figyelmet, gondozást, ugyanolyan sivár, száraz és kemény földdarabokká válhatnak, mint amilyenek a fák körül is láthatóak ma.

Összehasonlításképp megnéztük a szomszédos Józsefvárosban a Népszínház utcát is. A két utca között sok a hasonlóság, ugyanolyan a jelentőségük, villamos halad rajtuk, az átmenő közúti forgalom egy részétől megszabadították mindkettőt, de végig lehet autózni rajtuk, sok a parkoló autó is. Vannak persze jelentős különbségek is: bár a Népszínház utcában is pezseg az élet, más a két terület szociokulturális helyzete, a józsefvárosi terület lényegesen kevésbé számít jó környéknek, mint a Mester utca térsége. De mi most a zöldítésre vagyunk kíváncsiak. Józsefváros több kisebb, pontszerű fejlesztéssel avatkozott be, itt ugyanúgy nincs szó teljes, „faltól falig” beruházásról, a projektek léptéke tehát összevethető a közösségi költségvetésben megvalósuló ötletekével.

Népszínház utca (fotó: Stépán Virág)
Népszínház utca: a szomszéd zöldje (fotó: Stépán Virág)

A Népszínház utca olyan, mint a Broadway New Yorkban vagy a Diagonal Barcelonában, belevág a környező utcaszerkezetbe, nem derékszögben találkozik a mellékutcáival, így számos kis, háromszög alakú teresedés keletkezett. Ezeket fásították, zöldítették az Alföldi, Vay Ádám utcák torkolatánál, a II. János Pál pápa tér sarka közelében lévő csomópontnál és a Kiss József utca torkolatában. A frissen ültetett fák persze még kicsik, nem adnak nagy árnyékot, de a Népszínház utcai zöldítések biztosan feltűnőbbek, mint a Mester utcai virágkazetták. Jelenleg jobb állapotban is vannak, bár az Alföldi utcánál láttunk kidőlt fa kerítéselemeket.

Visszatérve Ferencvárosba, a BKK a teljes Mester utca átépítését tervezi, volt erről kérdőívezés is. De ez már egy másik történet, egy másik cikk témája.

– ti –

Nyitókép: Stépán Virág