Károli Református Egyetem, Markusovszky tér (forrás: Archikon)

A reformátusok beruházásától féltik a lakók a Markusovszky teret – az önkormányzatnál nyitott kaput döngetnek

Az önkormányzatot szólítja meg az a petíció, amely a Markusovszky tér jelenlegi formájában való megőrzését szeretné elérni, illetve azt, hogy a tér jövőjéről az ott lakók dönthessenek. A csütörtöki közmeghallgatáson, amely aztán lakossági fórummá alakult, kiderült: a jelenlegi tervek még kizárólag az épületekre vonatkoznak, és az önkormányzat arról állapodott meg a beruházókkal, hogy a tér átalakításáről az ott lakók bevonásával, kiterjedt közösségi tervezéssel fognak dönteni. Baranyi Krisztina polgármester azonban, lakossági kérdésre válaszolva, abban sem volt biztos, hogy megvalósul-e valaha a beruházás.
„Azt szeretnénk, hogy a Markusovszky tér maradjon érintetlen. Az itt élők és a tér aktív használói döntsenek a sorsáról. Ne vegyék el a lakosoktól a városrész egyetlen közparkját. Az egyetem parkját tegyék máshová. Fudant se akartuk, ezt sem akarjuk” – írják a petcióban a lakosok.

Az augusztusi 9 magazin cikke áttekinti a kerületi református ingatlanok gyarapodását, közte a most tervezett kampusz építésének tervét is:

 

A petíció összecseng a Kilenconlineon augusztus 21-én megjelent olvasói levéllel, amely felhívta a nyilvánosság figyelmét a tér egy részének beépítésére. Korábbi cikkünkben, július 17-én arról írtunk, hogy a majdani református kampusz nem veszélyezteti a Markusovszky teret:

„Az új kampusz nagy területen érintkezik majd a Markusovszky térrel, a projektnek része lesz a tér megújítása is. Az eredményhirdetéskor bemutatott látványtervek ki is váltottak bizonyos aggodalmat. A Greenfo.hu például Orbán református államegyháza kinyírja egy ferencvárosi tér felét címmel írt a tervpályázat eredményhirdetéséről, azt vélelmezve, hogy a „zöldfelület rovására nőnek ki az épületek, eltűnik a kutyafuttató, a játszótér, nő a lekövezett terület”. De Baranyi Krisztina polgármester, akit fölkértek, hogy legyen tagja a pályázati zsűrinek – miközben alapvetően üdvözölte az új egyetemi épület megjelenését a városrészben –, azt mondta:

Az új egyetemi fejlesztés nem szoríthatja ki a pihenni vágyó ferencvárosiakat a térről, és nem okozhat a szükségesnél nagyobb közterületi terhelést. A győztes terv építészetileg valóban ígéretes. A tervezés következő másfél-két évében látom a lehetőséget, hogy olyan tervek készüljenek, amelyekben a közpark jelenlegi funkciói, zöldfelületi arányai nem sérülnek, mert azoknak a jövőben is elsősorban a kerület lakosságát kell szolgálniuk.

Nagy Csaba építész, az Archikon vezetője igyekezett megnyugtatni az aggódókat. „Először is a kampusz nem terjed túl az említett két telken, tehát nem fognak elvenni a Markusovszky térből. Bár a beruházás valóban magában foglalja majd a tér megújítását, a tervpályázatnak ez nem volt tárgya, vagyis a látványterveken bemutatott elképzelés még annyira sem végleges, mint az épületek felvázolása. A projekt kezdeti fázisban van, a tervpályázat megnyerése – ahogy ilyenkor szokásos – nem azt jelenti, hogy pont az épül majd meg, hanem a megrendelővel egyeztetve alakul ki a végső elképzelés, akár a győztest követő helyezettek egyes megoldásait, ötleteit is beépítve. A tér kialakítását pedig mindenképp a kerülettel egyeztetve fogják megtervezni, beleértve ebbe a funkciókat, a zöldfelületek arányát. Nagy Csaba szívesen látná azt is, ha a környék lakói is beleszólhatnának a tervekbe. Maguk is minél élhetőbb, zöld- és vízfelületekben gazdag teret tartanak kívánatosnak. Az Üllői út irányából ezért javasolják például, hogy a tér ne pusztán a Köztelek utcán, hanem mellette, egy zöld gyalogos sávon is legyen megközelíthető. (…)”

Reiner Roland alpolgármester Kilenconline-nak elmondta, a kerület vezetése legfontosabb szempontokként a következőket kívánja érvényesíteni az új kampusz építése során:

  • a környéken lakókat szolgáló funkciók, a zöld felületek megtartása a Markusovszky téren;
  • a tér túlzott terhelésének elkerülése (például ne arra nézzen a főbejárat, a diákok elsősorban az Üllői úton érkezzenek);
  • az építkezés alatt is a lehető legkevésbé zavarják a környéket, a teret.

A petíció szerint „a jelenlegi tervek alapján ezt mind elveszik tőlünk, azzal kecsegtetnek, hogy minden megmarad, csak átalakítják, de nézzük csak meg a terveket.
A játszóteret, kutyafuttatót és sportparkot a sportpark és a buszmegálló mögötti zöld terület helyére tervezik bezsúfolni. Ezzel nem csak jelentősen lecsökkenne a méretük, de elvesznének a fák, amik a hőségben árnyékot adnak a játszótéren és a futtatóban is. El akarják venni a lakosoktól és a református egyetemnek adni a városrész egyetlen közparkját. Nem informálták megfelelően az itt lakókat, nagyon sokan nem is tudják mit terveznek” – szól a kiállás.

A tér látványát alkotó részletek „gyakorlatilag díszítőelemek vagy skilccek” – mondta Baranyi Krisztina a közmeghallgatáson.

A téma a szeptember 12-i közmeghallgatáson is szóba került, amiről ugyancsak beszámoltunk. A közmeghallgatáson egy kutyatulajdonos Ráday utcai lakos azt ecsetelte, hogy a Markusovszky téri kutyafuttató a környék egyetlen jól használható helye, és kérdést tett fel a kerület vezetésének arról, hogy a sajtóban megjelent látványtervek „mennyire komolyak”, és hogy szándékozik-e az önkormányzat bevonni a tervezésbe a helyi civileket.

Baranyi Krisztina polgámester válaszában elmondta, hogy a református egyetemi kampusz tervpályázata zárult le a közelmúltban, azaz csak az épületeké, ugyanakkor a tér látványát alkotó részletek a tervek rajzain „gyakorlatilag díszítőelemek vagy skiccek”. A tervpályázatban is rögzített szempont volt – amelyben a polgármester is részt vett –, hogy a park tervezésébe be kell vonni a lakosokat. Baranyi elmondta, hogy a klasszikus közösségi tervezéshez képest még kiterjedtebb folyamatot szeretnének biztosítani a megvalósításban. Hozzátette, hogy

az önkormányzat kikötötte, azoknak a közösségi funkcióknak, tehát a játszótérnek, a kutyafuttatónak, a kiskamaszoknak kialakított játszósaroknak, illetve a kollégium építési okán korábban elvett minifocipályának is meg kell maradniuk.

Ezeknek már a terveken szerepelniük kell – emelte ki –, de hogy hol lesznek mindezek, ezután dől el. A tervező irodának be kell vonnia a lakosságot, aminek a folyamata nemsokára elkezdődik, és a teljes projekt tervezése, az épületek és a park kiviteli tervezéséig minimum két év fog eltelni. „Az viszont, hogy maga a beruházás kap-e pénzt, kap-e forrást, hogy megtörténik-e, most még nagyon nem lehet tudni. Amikor kész lesznek a [kiviteli] tervek, akkor fog eldőlni, hogy ezek egyáltalán megvalósulnak-e vagy sem” – mondta a polgármester, hozzátéve, hogy ezek a telkek nem a református egyház, hanem egy bank, illetve egy magánbefektető tulajdonában voltak, és korábban feléjük is ugyanezeket a kéréseket fogalmazták meg egy lehetséges építkezés kapcsán. Baranyi válaszában arra is kitért, hogy a kétéves tervezési szakasz utolsó fázisában, az épületek véglegesítése után kerül sor az online és offline közösségi tervezésre.

A közmeghallgatáson a következő felszólaló lakos is a Markusovszky tér majdani részleteiről kérdezte a testületet, amire polgármester a korábbi válaszát kiegészítve elmondta azt is, hogy mivel neki is járt közeli közoktatási intézménybe gyermeke, jól tudja, mennyire sokan használják a teret, többek közt kert, illetve tornaterem hiányában óvodák és iskolák is. A témában felszólaló másik kerületi lakos azt a kérdést tette fel, miért kell úratervezni a teret, amire Baranyi azt válaszolta, hogy valóban, akár maradhatna így is a tér, de hozzátette, a terület még rejt további lehetőségeket, és a beruházás során még bővíteni is lehet a zöldfelületet. „A területet úgy kell elrendezni, hogy a közfunciók ne szenvedjenek kárt. Nem szeretnénk azt, hogy a terület az egyetem bejárati dísztereként szolgáljon, ezért kértük azt [a zsűritől], hogy olyan pályázatot részesítsen előnyben, amelynek az Üllői út felől van a bejárata, hogy a Markusovszky téren megmaradhassanak a közfunkciók. Ezt ők [a nyertes pályázó] vállalták” – jelentette ki a polgármester.

Fotó: Az egyetem látványterve a tér felől