Az idei költségvetésről, a tavalyi módosításáról, az új óvodáról, a szociális bérlakásból elköltözőknek nyújtott támogatásról, a Fev IX. üzleti tervéről és a Feszofe ügyvezetői pályázatáról is szó volt a csütörtöki ülésen.
Az ülés napirendje itt érhető el, az ülés felvétele pedig itt:
Napirend előtt Mendly Miklós (BKFE), a 7. önkormányzati körzet képviselője számolt be a január 24-i, Ipar utcai tűzről. A három sérült már jól van, jelenleg csak két család veszi igénybe az önkormányzat által biztosított szükséglakást. Két lakás teljesen kiégett, egy további sérült.
Mezey István (Fidesz) azt vetette fel, hogy egy olyan személy alkalmazása megszűnt, aki korábban egy önkormányzati társasházban dolgozott takarítóként, ugyanakkor a választáson a Fidesz jelöltjeként indult. Azt vélelmezte, hogy emiatt szűnt meg az állása. Baranyi Krisztina polgármester cáfolta az összefüggést, az adott épületnél megszűnt a takarítási munka, az új lakók beköltöztek, ezért szűnt meg a foglalkoztatás.
Az első napirend a tavalyi költségvetés módosítása volt. Több ponton is a valósághoz kellett igazítani a dokumentum számait: iparűzési adóból például kevesebb folyik be 238 millióval, viszont az építményadó és az idegenforgalmi adó bevételei nőnek, összesen 340 millióval.
Torzsa Sándor (MSZP-DK) úgy vélte, a legfontosabb kérdés, hogy mennyi maradványt lehet majd áthozni idénre, ő 16 milliárd forintot becsül. Szerinte nem hasznos, hogy a kerület ilyen nagy összeget „tol maga előtt”, hiszen az infláció miatt ez veszteséget okoz. Reiner Roland alpolgármester (BKFE) szerint valójában kisebb a maradvány. Mezey István is úgy vélte, érdemes lett volna tavaly elkölteni a pénzt, például tömbrehabilitációra.
Kállay Gáborné (Fidesz) arra hívta fel a figyelmet, hogy jelentősek Ferencváros bevételei, hiszen tavaly 41 milliárd forint volt a bevételi oldal, ami 2019-ben még csak 25 milliárd körül alakult.
Reiner Roland válaszában arra hívta fel a figyelmet, hogy a tavalyi maradvány zöméhez tavalyi kötelezettség is együtt „jön”, tehát nem igaz, hogy ez inflációs veszteséget okoz.
A BKFE igen szavazataival a képviselők végül elfogadták a 2024-es költségvetés módosítását, az ellenzéki képviselők nemmel szavaztak.
Ferencvárosi specialitás a tömbrehabilitáció. Ez úgy tud működni, ha elegendő bérlakás áll az önkormányzat rendelkezésére, hiszen így a lebontásra ítélt épületekből (amelyek helyére már új házak kerülnek, ezek lakásait piaci alapon értékesítik) távozók egy része továbbra is bérlakásba tud költözni. A lakók maguk választhatnak, hogy ezt kérik-e, vagy maguk próbálják megoldani lakhatásukat lakásvásárlással. Utóbbiakat támogatással ösztönzi az önkormányzat. Minél nagyobb ez a támogatás, annál többen választják ezt a módot. Ezt a „lelépési pénzt” legutóbb 2023-ban emelték. Most a képviselők arról döntöttek, hogy jó állapotú vagy felújított épületben ez az összeg négyzetméterenként 405 ezer forintról 500 ezerre, bontandó épület esetén 225 ezer forintról 250 ezerre emelkedjen.
Ezt követően a közszolgálati tisztviselők juttatásairól, az illetményalap emeléséről döntött a testület. Torzsa Sándor szóbeli módosító indítványt tett annak érdekében, hogy ne csak 5%, hanem a 13%-os infláció feletti, 15%-os legyen az emelés mértéke, hogy ne csökkenjen a munkatársak bére. Úgy vélte ez méltányos lenne az önkormányzat működését segítő munkavállalókkal szemben, és van rá elegendő forrás. Gyurákovics Andrea Fidesz-frakcióvezető is kíváncsi volt arra, hogy „mi indokolja ezt a nagyon alacsony emelést”, és többek között az alpolgármesterek bérének duplájára emelését hozta fel összehasonlításként. A testület Torzsa Sándor módosítását – a BKFE tartózkodása mellett – nem szavazta meg, az eredeti javaslatot viszont támogatták.
Olvasóink már részletesen megismerkedhettek az Óbester utcai óvoda ügyével. A jelenlévő képviselők egyhangúan szavazták meg az új óvodáról szóló határozatot.
A képviselők szünet után kezdték tárgyalni az idei költségvetést. Torzsa Sándor úgy véli, a kerületben pénzbőség van, sok a forrás, ezért szerinte többet kellene költeni a tömbrehabilitációra. A képviselő úgy véli, több önkormányzati házban a pincék állapota olyan rossz, hogy gyorsan ki kellene azokat üríteni. Egy szakértői véleményre is hivatkozott, amely szerint veszélyes állapotban vannak a dúcolások. Pataki Márton, a FEV IX. Ferencvárosi Vagyonkezelő és Városfejlesztő Zrt. vezérigazgatója válaszában pontosította a képviselőt, a szakértő szerint csak a fa anyagú aládúcolások igényelnek azonnali intézkedést. Azt is elmondta, hogy a tömbrehabilitáció miatt kiürítendő épületek sorrendjének megállapításában valóban fontos tényező a ház statikai állapota, de nem ez az egyetlen szempont, van például, amikor egymás melletti épületeket célszerű egyszerre, egy projektben bontani vagy felújítani.
Ugyancsak kevesli Torzsa Sándor a rendőrség támogatására szolgáló 24 millió forintot. Azzal érvelt, hogy más kerületekben (8., 18., 21.) százmilliós nagyságrendű a hasonló támogatás, ezért módosítót adott be arról, hogy a rendőrség 100, a tűzoltóság 50 millió forintot kapjon. Baranyi Krisztina válaszában arra hívta fel a figyelmet, hogy egyéb támogatások is vannak. A rendőrség további 12+12 millió forintot kap a járőrözés segítésére, illetve más, a kerületnek fontos feladatokra.
Reiner Roland – Kállay Gáborné kérdésére – számos, a tömbrehabilitációba bevont ferencvárosi házról ismertette, hogy milyen ütemezésben kerülhet sor azok bontására, felújítására és a lakók kiköltöztetésére.
Szántai Zsombor (BKFE) is a rendőrségi támogatásokról beszélt. A közbiztonság javítását szolgálják az utcai térfigyelő és a társasházi kamerarendszerek is – mondta.
Süveg Anna (BKFE) üdvözölte, hogy a költségvetés fedezetet nyújt két fejlesztő gyógypedagógus felvételére az óvodás korosztályhoz.
A képviselők nem támogatták Torzsa Sándor említett módosító-javaslatát, az egész költségvetést azonban elfogadták.
A Fev IX. üzleti tervét is megtárgyalta, majd elfogadta a képviselő-testület.
Néhány formális döntés (ezekhez nem szóltak hozzá a képviselők, de megszavazták) közben a Konkáv Alapítvánnyal megkötendő közszolgáltatási szerződés váltott ki érdeklődést. A közösségi térként működő szervezettel kötendő szerződést nem kritizálta senki, de Torzsa Sándor szerint akadna több hasonló szervezet, amely szintén méltó lenne ilyen együttműködésre.
A Feszofe Ferencvárosi Szociális Foglalkoztató és Ellátó Nonprofit Kft. ügyvezetői posztjára ismételten kiírt pályázatra csak egy jelentkező volt, ezért a polgármester javaslatára a testület érvénytelennek nyilvánította, egyben új pályázatot írt ki.
Ezután három napirendi pontot zárt ülésen tárgyaltak a képviselők, ezek:
- A Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat gazdasági igazgatói munkakörére kiírt pályázat elbírálása
- Jogosulatlan közterület-használat miatt kiszabott közigazgatási bírságok ellen benyújtott fellebbezések elbírálása
- Szociális tárgyú fellebbezések elbírálása
– ti –
Fotók: Stépán Virág