Republikon konferencia Két tűz között (forrás: Republikon)

Baranyi: a fővárosi közgyűlés nem tud a kormánnyal szemben erőt mutatni

Ferencváros polgármestere a Republikon minikonferenciáján is a legpesszimistábbnak bizonyult: Karácsony Gergely főpolgármesternél, a DK-s Szaniszló Sándornál és a párbeszédes Barabás Richárdnál is jobban tart attól, hogy föloszlatják a közgyűlést.

A fél évvel ezelőtti önkormányzati választás nyomán kialakult széttöredezett fővárosi közgyűlés október elején ült össze. Működése azóta téma, a Kilenconline is többször foglalkozott a kérdéssel, hiszen a főpolgármesternek nincs szilárd, állandó többsége a testületben. Képes-e irányítani Budapestet, meghozni a szükséges döntéseket, egyáltalán fennmarad-e. Erről szervezett beszélgetést a Republikon Intézet hétfőn Budapest két tűz között címmel.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) várospolitikusai többször is borúlátón nyilatkoztak, Kovács Gergely társelnök, a 12. kerület polgármestere a ciklus elején beszélt arról, hogy elképzelhető a közgyűlés föloszlatása, a testületben az MKKP-frakcióban ülő, de nem párttag Baranyi Krisztina pedig korábban számos alkalommal beszélt erről a veszélyről, és a mostani rendezvényen is egyértelműen ő látta a legnagyobb esélyét ennek.

A minikonferencián ugyanakkor az is kiderült, hogy itt nem egyszerűen az esetleges feloszlatásról van szó. A 9. kerület polgármesterének kifejtett gondolatmenete abból indul ki, hogy a fővárosban a választók túlnyomó többsége – 70 százaléka – az Orbán-rendszer ellen van, így ha egy ehhez hasonló többség támogatná a testületben az újra főpolgármesternek választott Karácsony Gergelyt,

az hatalmas erő lenne

– mondta. Azt is egyértelművé tette, erre az erőre elsősorban azért lenne szükség a kormány ellen, hogy az ne hozhassa újabb és újabb elvonásokkal egyre nehezebb helyzetbe a várost.

Pedig már most is csak faktorálással kerüljük el a csődöt

– mutatott rá, hogy a fővárosi cégek tartozásának átszervezése teszi lehetővé, hogy Budapest pénzügyi helyzete formálisan megfelelő legyen. (Amitől a tartozás még megmarad.)

A közgyűlés láthatóan nem egyfelé húz: „Egy ilyen széttagolt, nem ellenzéki vezetésű város hiába is áll oda a kormány elé, hiszen látszik a mi állapotunk. Nyilván magasról tesznek a fejünkre” – mondta Baranyi Krisztina.

A tanácskozás bevezetéseként Karácsony Gergely főpolgármester értékelte a helyzetet. Fölidézte, hogy a Mi Hazánk javaslatára a kormánytöbbség vezette be, hogy a kerületi polgármesterek helyett pártlistákon kerüljenek be képviselők a közgyűlésbe.

Úgy kezdődött, hogy Fodor Gábor cikket írt az arányosabb rendszer előnyeiről; ebből már tudni lehetett, hogy baj van

– mondta a főpolgármester. Szerinte túlságosan az országos politika határozza meg a munkát.

A 33 fős testületben húsz képviselő más mozit néz, országos villámok csapkodnak

– utalt a 10–10 fideszes, illetve tiszás mandátumra.

A Fidesz természetesen nem lehet a főpolgármester hátországa, ezért gyakorlatban kizárólag a Tisza szavazataival vihet át bármit Karácsony. A főpolgármester úgy látja, személyi, hatalmi vagy az országos politikában felhasználható ügyeken kívül van lehetőség az együttműködésre, és nem egy esetben születtek döntések is az eddigi három ülésen, például a parkolási rendszer megreformálásáról. Úgy látja, kevés idő telt még el ahhoz, hogy értékelni lehessen a közgyűlés működését, de annyit azért megjegyzett:

a pohár részben tele van, de több mint félig üres.

A főpolgármester a többi frakcióról is elmondta a véleményét: A Podmaniczkyvel (ez Vitézyék mozgalma) vannak éles viták, de van közös várospolitikai alap, ami látszik az elfogadott határozatokban is. Karácsony szerint az MKKP-vel kiváló az együttműködés.

A főpolgármester a főváros igazi problémájának azt tartja, hogy az önkormányzatnak nincs pénze, nem azt, hogy politikai értelemben milyen közgyűlési többség van, vagy hogy nincs főpolgármester-helyettes.

Karácsony Gergely után három frakció képviseletében beszélgetett három képviselő: Barabás Richárd (Párbeszéd), Baranyi Krisztina (MKKP) és Szaniszló Sándor, a 18. kerület polgármestere (DK).

Baranyi szerint ha a törvényes működés feltételei nem állnak fenn, akkor a „Fidesz által vezetett kormányhivatalnak igenis van ahhoz joga, hogy főpolgármester-helyettest nevezzen ki, költségvetést alkosson, felszólítsa a főpolgármestert a törvényes működés helyreállítására, és ha ez nem következik be, akkor

a magyar parlament feloszlathatja a fővárosi közgyűlést.

Baranyi szerint a Fidesz alapvető érdeke, hogy felmutassa, hogy az ellenzék működésképtelen, ezért reális veszély a föloszlatás. Szerinte egyébként a város valójában működésképtelen, csak marginális döntések születtek eddig, a Tisza tartózkodik bármilyen lényeges döntéstől.

Szaniszló Sándor szerint viszont legfeljebb a Tiszának érdeke a feloszlatás és az előrehozott választás, ám ők csak a 2026-os országos választásra készülnek – hozzátette egyébként, hogy szurkol nekik, bár azt reméli, koalícióban válthatják majd le az Orbán-kormányt.

Barabás Richárd annak a véleményének adott hangot, hogy a Fidesz számára komoly kockázatot hordozna a közgyűlés föloszlatása, új választás kiírása. Olyan elemi erejű lehetne a felháborodás, vélte, hogy mindenki, még a Tisza is beállna Karácsony mögé. Felvázolt olyan forgatókönyvet is, amelyben Karácsony, Vitézy, a Tisza jelöltje egyaránt elindul, így a Fidesz azt kockáztatná, hogy az ő jelöltje csak negyedikként fut be.

A beszélgetést vezető Fűzfa Csaba, a Republikon elemzője feltette azt a kérdést is, ha új választások lesznek, ki lenne a főpolgármester-jelöltjük.

Barabás leszögezte: természetesen Karácsony Gergelyt támogatnák. Csatlakozott hozzá Szaniszló is:

Nem igazán van a fiókunkban élesebb kés, mint Karácsony Gergely.

Baranyi Krisztina viszont azt mondta, bár nem tagja az MKKP-nak, úgy gondolja, ők nem támogatnának főpolgármester-jelöltet az esetleges időközi választáson sem.

– ti –

Nyitókép: Republikon