Performanszkórusműtől a hangkiállításig – tavasszal ismét jön a public art

Huszonhét beérkezett pályamű közül négy kapott lehetőséget arra, hogy a kortárs művészet eszközeivel gondolkoztassa el tavasszal a kerületieket és az erre járókat. Öngerjesztő militarizmus, gondoskodó művészet, a helyek etűdjei – néhány kulcsszó, amelyeket április elseje és május 26-a között élhetünk át és érthetünk meg igazán Ferencváros közterein.

Az ötödik éve futó pályázaton idén is a társadalmi nyilvánosság tereihez és problémáihoz kapcsolódó művek nyertek támogatást.

Jövőre is látható lesz egy Szalay Péter-munka, Feszültségi integritás (Tensegrity) címmel. Ő alkotta 2021-ben az egyik első és leginkább híressé vált, később szét is vert public art szobrot a kerületben, amely Prizma címmel a Black Lives Matter mozgalmat idézte, térdeplő, szivárványszínben pompázó amerikai Szabadság-szoborként. (Azóta maradandó köztéri alkotása is van Ferencvárosban, Mászóka a végtelenbe címmel írt róla a 9 magazin októberben.) Szalay műve jövőre is a Ferenc téren lesz látható, április 1. és 14. között, ám az várhatóan nem fog olyan indulatokat gerjeszteni, mint a 2021-es mű. A láncokból és rakétákból álló ikozaéder – a szakmai zsűri megfogalmazása szerint – „a militarista gondolkodásmód öngerjesztő mechanizmusaira reflektál, (…) felhívva a figyelmet a mindannyiunkat fenyegető fegyverkezési spirál és jelenben zajló háborús konfliktusok ördögi köreire„. A rakétákon különböző nyelveken a „Bocsáss meg!” felirat lesz olvasható.

 

Korsós Noémi, Darvai Botond, Kovács Boróka és Gábri Nikolett installációját a Madaras József parkban lehet majd megtekinteni, szintén április első két hetében. Talált vágyak címmel textilfestéssel és kézi hímzéssel díszített zászlókat fognak kihelyezni a projektbe bevont hajléktalanok személyes vallomásai alapján, amelyekből egy performanszkórusmű is készül. A kiállítást ennek éneklése közepette fogják megnyitni, pontosabban, ahogy írják, „a nyilvános térben való elhelyezés rítusát” a kórusmű közös eléneklése fogja kísérni. Az installáció a parkban marad, vállalt célja szembesíteni a járókelőket a hajléktalanok valóságával és vágyaival, illetve saját, velük kapcsolatos tapasztalataikkal vagy éppen előítéleteikkel.

 

Paczolay Zsófia és Reschofsky Olívia irodája április 22. és május 5. között – Berlin és Amszterdam után – a Ferenc téren nyílik meg, Office címmel. A falak nélküli, minimális berendezéssel kialakított területen egy tábla csábítja majd párbeszédre a publikumot: „Nyitva vagyunk. Miben segíthetünk?” felirattal. A kiállítási időszakban bárkivel elbeszélgetnek bármilyen témáról, rendes hivatali nyitvatartási időben. A projekt fókuszában az egymásra figyelés, a nyilvános és a magántér közti átjárás megtapasztalása áll, miközben arra is keresik a választ, „lehet-e a művészet a gondoskodás eszköze”. A húszperces diskurzusokat egy felajánlással – például „bekötött szemű séta, egy lassú tánc, piknik vagy akár egy lábfürdő” – fogják zárni. A beszélgetések írógéppel dokumentált töredékeit „hely- és időspecifikus krónikában” és egy szintén folyamatosan (ki)alakuló „kiáltványban” fogják rögzíteni.

 

A negyedik projektről nem tudunk képet közölni, mert az hangokkal dolgozik. Somló Dávid és Boros Luca Öt könnyű darab – Miniatúrák a Kerekerdő Parkra című alkotása – a téren felvett hangokból és interjúkból álló „etűdök” – május 13. és 26. között lesznek meghallgathatók fejhallgatón, az adott teret bejárva, egyénileg, térképes instrukciók alapján. A darabok a megszokott érzékelési módokat, bevett útvonalakat felülírva bontják ki a helyek történetét, rejtett dimenzióit. A hangkiállítás idejére eső két szombaton pikniket is tartanak.

A nyertes projektekről – a szakmai zsűri javaslatát helyben hagyva – október 22-én döntött az önkormányzat kulturális bizottsága. A zsűri tagjai Szabó Ádám szobrászművész, valamint Kertész László, Zsinka Gabriella és Százados László művészettörténészek voltak. A pályaművek leírása és a zsűri róluk kialakított szakmai véleménye az önkormányzat honlapján olvasható.

Az idei kiállítási időszakban az önkormányzat konferenciát is rendezett a témában Minden, amit tudni akartál a public artról címmel. Az eseményen elhangzottak – Százados LászlóKertész LászlóSzékely Júlia, Erhardt Miklós és Tihanyi Dominika előadásai – a nevekre kattintva visszanézhetők.

A 9 magazin évek óta figyelemmel kíséri a pályázatokat: az első cikk 2020-ban, az első kiírás apropóján született Egy kis public art címmel. Az egy nap után ledöntött Prizma a 2021 márciusi szám címlapján is szerepelt, Vágvölgyi B. András főszerkesztői jegyzetben reflektált rá Közművészet, közegészség, közfelháborodás címmel. 2023-ban a Ferenc vitéz került a 9 magazin címlapjára, idén pedig újabb szobordöntögetés zajlott a Ferenc téren: Horváth Csaba Árpád Turul-G című műve – egy terepjáróra lecsapó turul – csak néhány napig bírta.

– nie –

Kiemelt képünk forrása az Office c. projekt