Lassan nyolc éve, hogy a múzeum felújítás miatt átmenetileg bezárt. Mint a Kilenconline-on is olvasható volt, az Építési és Közlekedési Minisztériumból eltávolított kormányfőtanácsos, Bátonyi Péter nemrégiben arról beszélt, hogy az igazgatóváltások után, amióta megvan az örökös igazgató, Cselovszki Zoltán, „felülről – legfelülről” jött az utasítás, hogy a korábbi tervek szerinti modernizáló bővítés márpedig ne legyen. Az Építészfórum alapos épülettörténeti cikkben emlékeztet arra, hogy kilátásban sincs a felújítás.
„Felújítására tervek és ígéretek folyamatosan születtek, a megvalósítás pénzügyi támogatása azonban ez idáig elmaradt” – kezdi eufemisztikusan a szerző, majd az elmúlt években ideiglenesen bezárt múzeumokat sorolja: közlekedési, hadtörténeti (a természettudományit még csak fenyegeti a kiköltözés réme), a Ganz Ábrahám Öntödei Gyűjtemény és, ahogy írja, a sor még tovább folytatható.
„A múzeumépület rekonstrukciója elengedhetetlenné vált. Ennek érdekében 2012-ben nemzetközi tervpályázatot hirdettek az épület felújítására és a foghíjként maradt Hőgyes Endre utcai szárny megépítésére, ezzel a tömb »befejezésére«. A pályázat előtérbe helyezte a múzeum igen komoly és a bezárás előtt is már nagyrészt raktárban pihenő gyűjteményének nagyarányú kiállítási lehetőségét, egy látogatóbarát, 21. századi szolgáltató, mindenki számára nyitott intézmény megteremtését, valamint a szakmai és kiszolgáló részlegek modernizálását. Az építészeket jelentősen megmozgató pályázatról az Építészfórum is részletesen beszámolt, ismertetve a díjazásban és megvételben részesített terveket. A megbízást végül Lukács István és Vikár András irodája nyerte el (…)
A múzeumot végül 2017 szeptemberében zárták be és kezdték meg a felújítás előkészítését, a műtárgyak összecsomagolását és kiköltöztetését, amely folyamat a covidjárvánnyal elakadt, noha eredetileg 2021-ben már a visszaköltözéssel számoltak. Az Építészfórumon megjelent utolsó, 2020-as beszámoló nagyon óvatos becsléssel 2025-2026-os megnyitással számolt, de időközben a költözés és az előkészítés költségei egyre csak növekedtek, ugyanakkor a források továbbra is bizonytalannak tűnnek, a folyamatok lelassultak.
A Magyar Építők információja szerint a kivitelezést a felcsúti székhelyű Fejér-B.Á.L. Zrt. és a Swietelsky Kft. konzorciuma végezheti, vállalásuk szerit 60 hónap alatt, amely szükség esetén még két évvel meghosszabbítható. A munkák elkezdéséhez szükséges forrás azonban változatlanul nem áll rendelkezésre, ezért igen valószínű, hogy ebben az évtizedben már nem fogja megnyitni kapuit a megújuló múzeum. Az intézmény vezetőjének dodonai, de nem éppen bizakodó megfogalmazásában: »az épület ki tudja várni azt a megfelelő pillanatot, amikor elindul a rekonstrukció«.”
A Kilenconline korábban beszámolt a kerületben tartott műemlékvédelmi eseményről, amelyen az Építési és Közlekedési Minisztériumból eltávolított kormányfőtanácsos ennél világosabban fogalmazott: Bátonyi arról beszélt, hogy az igazgatóváltások után, amióta megvan az örökös igazgató, „felülről – legfelülről” jött az utasítás, hogy a korábbi tervek szerinti modernizáló bővítés márpedig ne legyen. Kitért arra, hogy az épületről minden ok nélkül szedték le a Zsolnay-burkolatokat. Kerámiarestaurátorok szerint egyszerűen „lenyúzták” az épületet. A felelősök állítása szerint QR-kóddal ellátva, egyesével tárolják őket. A művészettörténész azonban elmondta, ott járva légkalapács hangját hallotta, de meghagyta, lehet, hogy téved, és a burkolatot csipesszel szedték le. Annak, hogy nem kezdték meg az épület felújítását, a beszélgetés során elmondottak fényében kifejezetten örül.
Fotó: Építészfórum