Tűrtből tiltott – a szervezők nem adják fel a Pride-ot

Miután az Országgyűlés rendkívüli eljárásban szavazta meg a gyülekezési törvény módosítását, amelynek értelmében tilos lesz olyan gyűlést tartani, ami „sérti a gyermek jogát a testi, érzelmi és erkölcsi fejlődéshez”, a Pride és a gyülekezési jog  védelmében több ezres tiltakozó demonstrációt tartottak Budapest több pontján, köztük Ferencvárosban is. A tüntetők Hadházy Ákos független képviselő hívására gyűltek össze, a felszólalók között pedig ott volt Baranyi Krisztina kerületi polgármester is, aki arra biztatta a demonstrálókat, hogy vegyenek részt minden tüntetésen és írjanak alá minden petíciót. 

Donald Trump woke-ellenes hadjárata új lendületet adott a magyar kormány civilsanyargató politikájának. Most az LMBTQ emberek kerültek célkeresztbe: Orbán Viktor miniszterelnök évértékelőjében azt mondta, idén már felesleges megszervezni a Budapest Pride-ot. „Írjuk bele az alkotmányba, hogy az ember vagy férfi, vagy nő. És pont. Sőt azt tanácsolom, hogy a Pride szervezői ne bajlódjanak az idei felvonulás előkészítésével!”

Az orbáni dörgedelmet hamar tett követte: az Országgyűlés rendkívüli eljárásban szavazta meg a gyülekezési törvény módosítását, amelynek értelmében tilos lesz olyan gyűlést tartani, ami „sérti a gyermek jogát a testi, érzelmi és erkölcsi fejlődéshez”. A kormány szerint a homoszexualitás megjelenítése gyerekvédelmi szempontból „aggályos”, ami jogalapot teremt a Pride betiltására – és arra is lehetőséget ad, hogy szabályértési eljárás keretében a szervezőket és a résztvevőket is büntessék. A törvénymódosítás heves indulatokat váltott ki a civil szabadságjogokért aggódó közönség körében, arra is tekintettel, hogy a jogszabály-módosítás nem csak az LMBTQ emberek jogait korlátozza. „Valamennyiünk szabad gyülekezéshez való joga veszélybe került – márpedig ez a demokrácia egyik legfontosabb alapértéke” – szögezi le Majercsik Johanna („Jojó”), a Budapest Pride sajtószóvivője.

Külső és belső ellenségek

Nem ez az Orbán-rezsim első nyíltan LMBTQ-ellenes húzása: az elmúlt években számos olyan intézkedést, törvényt, alaptörvény-módosítást fogadtak el, amelyek súlyosan csorbítják eltérő szexuális identitású honfitársaink jogait. Majercsik szerint „Orbánék az elmúlt tizenöt évben mindig igyekeztek jól körülhatárolható ellenségképeket kreálni, hogy békétlenséget szítsanak a társadalom különböző csoportjai között. Eddig a »külső ellenségek« – mint Brüsszel vagy a menekültek –, most viszont már »belső ellenség« ellen hergelnek. Mondják, ez is csak újabb »gumicsont«: egyrészt valóban az, hiszen Orbánnak a Pride helyett olyan össztársadalmi kérdésekről kellene beszélnie, mint az egészségügy, az oktatás, vagy az infláció – másrészt egyáltalán nem az: az LMBTQ emberek nagyon is valós problémákkal küzdenek, amelyekről beszélnünk kell.”

(A cikk a fotó után folyatódik.)

A politikusok támogatását sem utasítják el

Majercsik bízik abban, hogy a kormány gyűlöletkampánya nem fogja érdemben befolyásolni az LMBTQ emberek megítélését. „Évek óta támadnak minket, a közvélemény-kutatások mégis azt mutatják, hogy a társadalom egyre elfogadóbb. A Pride betiltása mögött sincs »nemzeti egység«: a Publicus felmérése szerint a magyarok 56 százaléka nem támogatja.”

Az erősödő szolidaritást az is mutatja, hogy amióta megjelentek a Pride betiltásáról szóló hírek, többen támogatják a mozgalmat, mint korábban. „Több mikroadományt kapunk, és sokan jelentkeznek önkéntesnek is. Sőt, »szolidaritási bulikat« is tartanak, hogy a bevételből segíthessék a munkánkat.” Szükség is van a támogatásra, hiszen a Budapest Pride Fesztivált szervező Szivárvány Misszió Alapítványt is sújtja az amerikai források befagyasztása. „Ebből finanszíroztuk az egyik legfontosabb projektünket, a Mentális Erőforrás programot is, amelynek keretében a lelki-érzelmi problémákkal küzdő LMBTQ embereknek igyekeztünk segítséget nyújtani. A projekt weboldalán szakértő pszichológusokkal készült videókat és olyan, a közösség tagjai számára fontos témákat körüljáró cikkeket tettünk közzé, mint a coming out, a szexuális identitás, vagy a kisebbségi stressz. Egy pszichológus és egy szociálpedagógus szervezőtársunk vezetésével önsegítő csoportot is indítottunk; az volt a célunk, hogy a LMBTQ emberek mentális jólétéért dolgoztunk. Most forrás híján nem tudjuk folytatni ezt a munkát.”

A Pride szervezői a pártok támogatását sem utasítják el: Hadházy Ákos mellett a Momentum és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt is tüntetéseket, megmozdulásokat szervezett az LMBTQ-közösség támogatásáért és a gyülekezési jog megóvásáért. „Minden segítség jól jön, függetlenül attól, hogy pártoktól, civil szervezetektől, vagy magánszemélyektől érkezik. Ez sokakat érintő ügy, fontos, hogy minél többen kiálljanak mellette.”

„Megtartjuk a jubileumi fesztivált”

Majercsik hangsúlyozza: „1997 óta minden évben volt Budapest Pride, csak 2020-ban maradt el a covidjárvány miatt. Volt, hogy a rendőrség akarta betiltani, volt, hogy a Mi Hazánk próbálta lefoglalni előlünk a közterületeket, mégis minden évben megrendeztük. Nagyon komoly visszalépést jelentene, ha az idén nem tarthatnánk meg” – mondja. 

Különösen álságosnak tartja, hogy a kormány a gyerekjogok védelmére hivatkozva akarja betiltani a felvonulást. Nem tesznek valós lépéseket a gyerekek védelmében: nem kezdtek társadalmi egyeztetést a gyerekjogi szervezetekkel, nem javítottak az állami gondozásban élő gyerekek körülményein, nem tesznek semmit a gyerekszegénység enyhítése vagy a bántalmazó családban élő fiatalok megóvása érdekében. „Aljas húzás – mondja –, hogy arra hivatkozva akarják betiltani a felvonulást, hogy az »káros hatással van a gyerekek lelki egészségére«. A Magyar Pszichológiai Társaság nemrég adott ki állásfoglalást arról, hogy semmilyen veszélyt nem jelent rájuk nézve, ha LMBTQ embereket látnak, velük találkoznak. Arról már nem is beszélve, hogy az LMBTQ gyerekek lelki és fizikai biztonsága szempontjából is fontos lenne, hogy hozzájussanak a nekik fontos információkhoz, segítséghez.”

Majercsik azt mondja, idén is lesz Pride. „Nem állunk le; több lett a feladatunk és a munkánk, de úgy tervezzük, július 28-án mindenképpen megtartjuk a felvonulást.” Addig is jogvédő szervezetekkel azon dolgoznak, hogy felmérjék, milyen jogorvoslati lehetőségeik vannak, ha valóban betiltják a rendezvényt, és milyen segítséget nyújthatnak a közigazgatási bírsággal fenyegetett résztvevőknek.

Dávid Imre

Fotók: Nagy Szabolcs

(Megjelent a 9 magazin 2025. áprilisi számában.)