Ámon Ada Budapesti Klímaügynökség (fotó: Merész Márton)

Harmincszázalékos önkormányzati támogatással szigetelhetők majd egyes társasházak

Az elnevezéssel szemben nemcsak a klasszikus panelek, hanem minden iparosított technológiával épült, többlakásos ház, tehát például Ferencvárosban a József Attila-lakótelep lakóközösségei is pályázhatnak majd, várhatóan nyártól.

Zöld panel néven érkezik a főváros energiahatékonysági programja az iparosított technológiával épült többlakásos társasházak, lakásszövetkezetek számára – derült ki a tavaly júniusban alapított Budapesti Klímaügynökség sajtóreggelijén.

A főváros 2029-ig 2,5 milliárd forintot biztosít a célra, a remények szerint ehhez a kerületek ugyanennyit tesznek hozzá. Egy-egy ház esetében a legalább 30 százalékos energiamegtakarítást eredményező korszerűsítés költségének 15+15 százalékát tenné ki az önkormányzati forrás, 60 százalék bankhitel, 10 százalék pedig a lakók önrésze (szerencsés esetben előzetes megtakarítás) lenne. Így összesen 16,7 milliárd forint állna rendelkezésre az önkormányzati ciklusban, ami évente és kerületenként legfeljebb egy-két épületre elegendő.

Tekintve azonban, hogy jelenleg – gyakorlatilag az összes kelet-közép-európai országgal szemben – nálunk semmilyen támogatott emissziócsökkentési program nem érhető el (Budapesten a szén-dioxid-kibocsátás 36 százalékáért felelősek a lakóépületek), ez is előrelépést jelentene. Az ígéretek szerint idén nyáron indulhat a program.

Gerőházi Éva, Szemző Hanna Városkutatás Kft. (fotó: Merész Márton)
Gerőházi Éva és Szemző Hanna a Városkutatás Kft. munkatársai kutatásokat ismertettek a budapesti lakáshelyzetről, a lakók felújítási szándékairól és külföldi jó gyakorlatokról

–ti–

Nyitóképünkön Ámon Ada, a Budapesti Klímaügynökség ügyvezető igazgatója (fotók: Merész Márton)