Mester utca (fotó: Stépán Virág)

A fővárosi közgyűlés megszavazta a Mester utca felújítását

Rengeteg napirendi pontot tárgyaltak a budapesti képviselők szerdán. Téma volt Rákosrendező, az Óbudai Gázgyár szennyezésmentesítése, a BKV hitelfelvétele fejlesztésekre, az állatvédelem és számos közterület-fejlesztés.

Nagyjából hatvan napirendi pont tárgyalását kezdték meg a budapesti képviselők szerda reggel.

A ferencvárosi Mester utca – az újpesti István út és Pozsonyi utca mellett – az első eredménye lesz a Vitézy Dávid (Podmaniczky Mozgalom) korábbi javaslatára megszavazott, idén 4,3 milliárd forintos útfelújítási keretnek.

A közgyűlés elé terjesztett anyag szerint ilyen lesz az új, a Nagykörúttól a Haller utcáig terjedő élhetőbb Mester utca:

  • szélesebb járdák, mind a gyalogosok, mind a kiülős helyek számára jobb körülmények
  • megmaradó (szükség esetén cserélt) fák az ültetőgödör megnövelésével
  • összességében nagyobb zöldfelület
  • megemelt peronok a villamosmegállókban, az orvosi rendelőnél, a nagykörút felé megépül a hiányzó megálló
  • mindkét irányban összefüggő kerékpárút készül
  • befelé is megszűnik az átmenőforgalom, minden tömb elérhető lesz autóval is, de egy-egy tömbnyi utcaszakasz egyirányú lesz.

A fejlesztés várhatóan így zajlik majd:

  • 2025: a közbeszerzés lebonyolítása a kivitelezésre
  • 2025 második féléve: a 2022 és 2025 eleje között zajló tervezésből kimaradt, magasított villamosmegállók póttervezése
  • 2026: az építkezés zömmel megtörténik
  • 2027 eleje: használatba lehet venni a felújított utat
  • 2027 vége: a projekt hivatalos zárása elszámolással együtt
Mester utca forgalmi rend (forrás: bizottsági előterjesztés)
Csak bizonyos fokig látható terv a Mester utca forgalmi rendjéről. Forrás: bizottsági előterjesztés

A napirendi pontok előtt Karácsony Gergely megemlékezett a 2008–2009-ben február 23-án elkövetett cigánygyilkosságokról.

A főpolgármester köszöntötte Tüttő Katát abból az alkalomból, hogy a Régiók Európai Bizottsága (az Európai Unió tanácsadó szerve) elnökének választották. A független (MSZP-sként a közgyűlésbe került) képviselő az első magyar politikus, aki európai uniós intézményt vezet.

A Fidesz képviselőt cserélt, az új tag, Lehoczki Ádám letette az esküt.

A Tisza frakcióvezetője, Ordas Eszter javaslatára a kommunista diktatúrák áldozatairól is megemlékeztek.

Drámai hangulatban folytatódott a közgyűlés. Barabás Richárd így kezdte hozzászólását:

Meleg vagyok, fiatal, békepárti és frakcióvezető!

Ehhez a témához Orbán Viktor fenyegetése adta az alkalmat, a miniszterelnök arra utalt, hogy nem fogják engedni az idei Budapesti Pride-ot megtartani. Barabás viszont kiállt a rendezvény mellett. Csatlakozott hozzá a főpolgármester és Baranyi Krisztina is. Ferencváros polgármestere azt mondta, ahhoz, hogy be lehessen tiltani a Pride-ot, ki kellene lépni az Európai Unióból.

A másik drámai ügy az, hogy egy – a főpolgármester által többször is „politikai futóbolondnak” nevezett – személy a teremnek abban a részében foglalt helyet, ahol csak a képviselők és frakciótanácsadók lehetnének. Sem a főpolgármester, sem a rendészek felszólítására nem távozott, erőszakot természetesen nem alkalmaztak vele szemben. Karácsony bejelentette, hogy jönnek a rendőrök, de nem jöttek. A Fidesz, amelynek a képviselői mögött ült, szünetet kért, de a probléma ezalatt sem oldódott meg, sőt, az illetőt a pulpitus széléhez ültették.

Az első napirendi pont a rákosrendezői fejlesztési területtel kapcsolatos további teendőkről szólt elvileg. Természetesen zömmel politikai vita és személyeskedés folyt a Fidesz és a többi frakció között. Amióta eldőlt, hogy a főváros él elővásárlási jogával, és ezt a kormány is elfogadja, lényegében megállt az ügy, a kormány nemcsak nem írta alá még a szerződést, de nem is hajlandó tárgyalni sem a témáról azóta. Ha a főváros birtokon belülre kerülne, a következő lépés a terület mestervének elkészítése lenne.

A leginkább érdemi téma az volt, hogy a főváros által kívánatosnak tartott fejlesztés hogyan történhet meg. Baranyi Krisztina arra hívta föl a figyelmet, hogy nem a befektető nemzetiségével volt baj, hanem a tervezett projekt paramétereivel. Példaként hozta föl a ferencvárosi City Pearlt.

A Közvágóhíd helyén túlépített telep épül a műemléki védelmen átlépve, mert a miniszterelnök jó barátja a befektető.

A 9. kerület polgármestere szerint olyan fejlesztés, amelyre itt szükség van – sok zölddel, tavakkal – jó esetben részben közpénzből kell, hogy készüljön, hiszen ezek a közösségi célú területek nem termelnek profitot a magánbefektetőnek. A tervek szerint a Diákvárosnál (egy másik ferencvárosi példa) ezeket a feladatokat a korábbi mesterterv alapján átvállalja a kormány.

Rákosrendező felvételi épület (fotó: Stépán Virág)
Rákosrendező ma

A Fidesz két okból ellenzi, hogy a volt Óbudai Gázgyár rákkeltő anyagokkal és idegmérgekkel súlyosan szennyezett területét megtisztítsák – derült ki Gulyás Gergely Kristóf hozzászólásaiból:

  • A szükséges talajcsere miatt teherautó-forgalom lesz, és ez zavarná a környék lakóit, úgyhogy inkább lakjanak továbbra is a szennyezett területen.
  • A terület egy részén egy olyan cég működik, amelyhez a fideszesek szerint köthető egy olyan magyar vállalkozó, aki ellenzéki politikusokat mert támogatni, így nem érdemli meg, hogy az egyébként szerződésben előírt tisztítást elvégezzék.

Az 1984-ig működő gázgyár technológiája kőszénkokszolásra és kőszénkátrány-feldolgozásra épült, ezért az egészségügyi határértéket jelentősen, akár több ezerszeresen meghaladó szennyezés van itt olyan anyagokból, mint a naftalinok, mérgező policiklusos aromás szénhidrogének, idegrendszert károsító xilolok, rákkeltő benzol és arzén. A szennyezés a talajvízzel együtt a közeli Duna felé mozog, és rendszeresen szennyezi a folyót. Összesen 200 ezer tonna talajt kellene cserélni.

A tisztítás állami feladat, 30 éve lenne időszerű, rég lejárt minden határidő. A témát Vitézy hozta a közgyűlés elé, nyilván a kormánypropaganda ellensúlyának. Ott ugyanis máris számon kérik a fővároson Rákosrendező kitakarítását, holott még át sem adták a területet.

A szolidaritási hozzájárulás ismét olyan téma, amely kiválóan alkalmas a valódi előrelépést nem jelentő politikai vitára. A kérdés érdemi tartalmáról már többször írtunk. Aktualitását most az adja, hogy a főispán ezúttal törvényességi felhívást tett közzé a közgyűlés szerint törvénytelen sarc befizetésére.

Különböző támogatások, EU-s projektek szerepeltek a következő napirendi pontban. Vita bontakozott ki a Budapesti Klímaügynökség önállóságáról. Vitézy Dávid, a klímavédelmi, közlekedési és városfejlesztési bizottság elnöke úgy véli, egy olyan városban, ahol nem önálló a teljes város zöldterületének kezelése, a temetkezés, a távfűtés, ott nem indokolt egy ilyen hatfős cég, javasolja, hogy olvadjon bele a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt.-be. A cég külső finanszírozása májusban véget ér, júniustól a fővárosnak kellene eltartania az ügynökséget.

Nem ért egyet a beolvasztással a főpolgármester. Szerinte számos előnye van, ha egy ilyen innovatív cég önállóan, szabadon tud működni, ez Bécsben és más európai városokban is így van. Baranyi Krisztina szintén az önállóság megtartása mellett érvelt: nem lenne jó az ellenérdekelt energetikai céghez, a BKM-hez telepíteni. Az ezen a területen működő civil szervezetek is sorban állnak ki az önálló Budapesti Klímaügynökség mellett, ez szimbolikus kérdés is számukra – mondta Ferencváros polgármestere.

Számos napirendi ponttal gyorsan végeztek a képviselők, mert nem volt hozzászólás. Ez feltehetően azt vetíti előre, hogy az ülés végén, a szavazáskor ezek átmennek majd. Ide tartozik a cikkünk elején részletezett útfelújítási beruházás, valamint az új kamerák kihelyezéséről szóló előterjesztés, amelyben érintett Ferencváros is, az 1-es villamos megállói kapnak térfigyelőt.

A Podmaniczky Mozgalom képviselői (Szilágyi Anna és Vitézy Dávid) előterjesztést nyújtottak be a fővárosi állatvédelem fejlesztésére ezekben az irányokban:

  • a Fővárosi Állat- és Növénykert szervezetén belül működő új, állatvédelmi, állategészségügyi szervezeti egység létrehozása elsősorban a vadállatok problémáira
  • az állatvédelmi alap 15 millió forintos, állatmenhelyi kapacitásfejlesztése
  • új állatvédelmi központ kialakítása
  • ivartalanítási program elsősorban macskáknak

Keszthelyi Dorottya (DK) egy módosítót adott be, amely az olyan koldulás ellen kíván fellépni, amikor állatokat használnak ki ehhez. Javaslata egyik pontja:

A Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy: gondoskodjon arról, hogy a Fővárosi Közgyűlés éljen felterjesztési jogával a Belügyminiszter irányába, hogy a szabálysértési törvény nevesítse az élő állattal való koldulás szankcionálását és az állatvédelmi hatósági ellenőrzést.

Baranyi Krisztina arra figyelmeztetett, hogy ez a szöveg – szándékai ellenére – azon szegények elleni fellépést is szolgálná, akik szeretettel gondoskodnak saját kutyájukról, macskájukról, és velük együtt kéregetnek.

Ferencváros polgármestere és helyettese, az ugyancsak fővárosi képviselő Döme Zsuzsanna (a Magyar Kétfarkú Kutya Párt frakciójából) javaslatot tett a kerületben már sikeresen működő Óvóhely program fővárosi kiterjesztésére. A lényeg: a családon belüli vagy kapcsolati erőszak áldozatainak biztosítanak átmeneti lakóhelyet (Budapesten először négy lakásban). Ehhez kapcsolódott az a másik javaslat, hogy erről a témáról érzékenyítő kampányokat szervezzenek a BKV reklámfelületein.

A szavazásokra csak késő este került sor. A közgyűlés támogatta a Mester utcai és az újpesti beruházást, a Rákosrendező fejlesztését célzó előterjesztést. Vitézy javaslata is átment arról, hogy az állami tulajdonú MVM Next haladéktalanul végezze el a volt óbudai gázgyár területén a kármentesítést. Szintén az ő előterjesztésére megszavazták, hogy a bérleteseknek járjon havonta tíz ingyenes Bubi-használat. Ugyancsak támogatást kapott az állatvédelem fejlesztéséről szóló podmaniczkys javaslat. Többséget szerzett a Baranyi–Döme-javaslat is az Óvóhely programról, de az érzékenyítő kampányról szóló már nem.

– ti –

Fotók: Stépán Virág